Podívejte se, jak probíhá pouštění krve pijavicí. Kdy může člověka zabít?
Pijavice sice nejsou kdovíjak pohledné, člověku však mohou při správném zacházení pomoci k lepšímu zdraví. Mohou však způsobit i smrt.
Je málo zvířat, která si získala tak negativní reputaci jako pijavice. Jednak lidem nelichotí jejich vzhled a rovněž není dvakrát příjemné, pokud se vám přisají na tělo a začnou vám pouštět krví. Přesto se s nimi můžete i dnes setkat v lékařství a řada lidí na ně nedá dopustit.
I dnes lze pijavice použít
Ptáte se, zda je užitečné zbavovat se krve, která okysličuje veškeré lidské orgány? Jakkoliv to může znít zvláštně, existují nejméně dvě situace, kdy to smysl má. Jednou z nich je onemocnění zvané hemochromatóza, v jehož důsledku se v těle hromadí železo a právě „odpuštěním“ vhodného množství krve se může stav zlepšit. V krvi obsažený hemoglobin totiž právě železo obsahuje. Jeho snížením tudíž logicky dojde i ke změně zdravotního stavu pacienta.
Pijavice řada lidí vnímá negativně i kvůli filmu Stůj při mě z roku 1986:
Druhým případem je primární polycytémie. MUDr. Jiří Štefánek udává, že jde o „onemocnění krve, kdy dochází k abnormálně velké tvorbě červených krvinek v kostní dřeni a to vede ke zvýšení počtu červených krvinek v krevním oběhu. Stav je nebezpečný, protože mění fyzikální vlastnosti krve a zvyšuje její srážlivost“. Opakované venepunkce (pouštění žilou) mohou stav pacienta zlepšit. I když pijavice v běžném supermarketu, ba dokonce ani v obchodě s domácími mazlíčky běžně nekoupíte, není těžké si je objednat. Cena se pohybuje kolem 90–140 Kč za kus. Samoléčba však může být nebezpečná. Pijavice by si totiž na žílu neměl přikládat nikdo, kdo trpí anémií, hemofilií či bere léky na ředění krve.
Jak pouštění krve pijavicí probíhá?
Pouštění krve pomocí pijavic probíhá vesměs jednoduše. Při zakousnutí zůstane v kůži jizvička ve tvaru trojcípé hvězdy, což je památka na tři zuby, jimiž se pijavka do těla zakousne. Jak osobně ozkoušel autor článku, pijavice vstříkne do rány hirudin, látku, která zabraňuje srážení krve, takže drobná ranka neustále krvácí. Zároveň je součástí chemického koktejlu sloučenina, která působí jako anestetikum. V thajském pralese jsem na sobě měl kolem dvanácti pijavic. Všiml jsem si jich vlastně náhodou, neboť jejich kousnutí nebolelo. Nicméně bylo nepříjemné, že z ranek o velikosti špendlíkové hlavičky pomalu vytékala krev skoro hodinu.
Podívejte se, jak lze pijavici použít:
Používali je už Egypťané
Použití pijavic jako léčebné praktiky sahá až do dob starověkého Egypta, kde se vyskytuje na vyobrazeních z období okolo roku 3500 př. n. l. „V Evropě vyvrcholilo používání pijavek někdy kolem roku 1850. Například v roce 1851 bylo do Francie dovezeno přes 13 milionů pijavek za účelem využití v tehdejší medicíně,“ píše kolektiv autorů v publikaci O parazitech a lidech. Slavný starověký lékař Galén tvrdil, že nemoci v těle pocházejí ze špatných poměrů tělních tekutin a odpouštění „špatné“ krve bylo běžnou a uznávanou procedurou.
Pouštění žilou pomocí pijavek bylo běžnou metodou i u nás. Používala se jak poměrně vzácná pijavka lékařská dorůstající až 15 cm, tak příbuzný druh Hirudo verbana běžný v jižní a jihovýchodní Evropě. I když pro některá onemocnění je přínos pouštění krve nezpochybnitelný, rozhodně by se do něj neměli pouštět laici, kteří si pijavice nakoupí v etnoshopech.