Nový ostrov v Pacifiku může pomoci s průzkumem Marsu
Mars na Zemi? Ano, marsovské prostředí bude simulovat čerstvý lávový ostrov oddělený mořem od života.
Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha'apai vystoupil z mořského dna 65 kilometrů severozápadně od tonžské metropole Nuku'alofa na přelomu let 2014 a 2015.
Vědci původně očekávali, že tento malý kousek země během pár měsíců spláchne moře. NASA ale uvedla, že ostrov je odolnější, než se předpokládalo – možná proto, že teplá mořská voda v kombinaci s popelem po erupci vulkánu vytvořily pevnou sopečnou usazeninu.
Ostrov, který byl původně kilometr široký, dva kilometry dlouhý a asi 100 metrů vysoký, byl sice poznamenán silnou erozí, vědci ale nyní předpokládají, že vydrží šest až 30 let.
Pozemský Mars
Jim Garvin z Goddardova střediska kosmických letů NASA upozornil, že na Marsu je mnoho podobných sopečných útvarů, které vypadají, že byly v době svého vzniku obklopeny vodou. "Podobné ostrovy mohly být před dvěma či třemi miliardami let i na Marsu, kde prolákliny mohla vyplňovat jezera či malá moře," řekl.
"Víme, že pokud na Zemi dochází k podmořským vulkanickým procesům, často také vznikají podmínky podporující mikrobiální společenství," prohlásil reportér BBC Jonathan Amos.
"Zkoumání toho, jak se život uchytil na zmíněném tonžském ostrově, by mohlo expertům pomoci určit, kde hledat případné důkazy života na Marsu," konstatoval Garvin.
V pondělí americký prezident Donald Trump vydal nařízení o přípravě nové americké pilotované mise na Měsíc, první od roku 1972, a později i na Mars.
Studie ostrova Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, které provádí NASA, byly tento týden představeny na schůzi Americké geofyzikální unie ve městě New Orleans.
ČTK