Nejpodezřelejší fotky Marsu: mimozemšťani, nebo zrakový klam?
Co se děje na Marsu?
Sondy, které jezdí po Marsu, přinášejí obrovské množství fotografií – a fanoušci záhadologií na nich objevují čím dál větší množství podivností. NASA je však zcela klidná, i když na některých snímcích jsou opravdu záhadné útvary, tedy především pro necvičené oko…
Podívejte se nejprve na sérii 11 fotek, které jsou v poslední době mezi těmi nejpodezřelejšími. Nejsou nijak upravené, zveřejnila je přímo samotná NASA. Tak kde se na nich vzaly krysa, helma, pouštní chodec anebo leguán? A proč k nim NASA mlčí?
NASA k fotografiím ale nemlčí, to o ní říkají jen její pseudovědečtí odpůrci. Jeden z expertů, který pracuje na projektu marsovských sond, Ashwin Vasavada, poskytl nedávno velký rozhovor pro CNN, kde se tématu obsáhle věnoval.
„Máme na sondě barevné HD fotoaparáty, které svou kvalitou převyšují všechno, co kdy existovalo. A stejně si lidi musí extrémně zazoomovat do fotky, aby se mohli nechat napálit iluzí mořské panny nebo čehokoliv, co stíny na snímku vytvoří.“ Vasavada mluví o fenoménu, kterému se říká pareidolie. O co jde?
Proč vidíme v galaxii delfína?
Jak už jsme napsali, existuje prokazatelně lidská inklinace k tomu vidět v nejrůznějších předmětech a jevech lidské tváře nebo nebo jiné známé věci. Tomuto jevu se odborně říká pareidolie. Slovníková definice tohoto fenoménu říká, že jde o psychologický jev, při němž dochází k dotváření vnímaných neurčitých nebo nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy za pomoci fantazie. Typickým příkladem je rozeznávání tváří, zvířat a jiných objektů ve tvaru oblaků. Kromě těchto vizuálních pareidolií existují také pareidolie akustické, kdy je zvukovému podnětu (zvuky zvířat a předmětů) přisouzeno specifické citoslovce nebo konkrétní význam. Vytváření pareidolií úzce souvisí s představivostí každého jedince. Centrem, které pareidolie vytváří, je spánkový lalok koncového mozku.
„Kdyby se podařilo najít na Marsu život, nikdo by nebyl šťastnější než my v NASA. Ale zatím jsme tam na nic nenarazili,“ vysvětlil Vasavada.