NASA chce způsobit velký požár na vesmírné stanici! Proč?
Požár ve vesmíru? To je jedna z nejhrůznějších představ astronautů. NASA by ale ráda jeden způsobila…
NASA to oznámila v polovině března na zvláštní tiskové konferenci. Požár je vedle 3D tiskáren a studia mikrometeoritů jednou z hlavních priorit na nejbližší období.
Oheň a vesmír jsou slova, která se vedle sebe objevují nejčastěji v katastrofických filmech, v realitě by je nechtěl slyšet asi nikdo. Tak co ta změna?
Stane se to během příští zásobovací mise. Poté, co se zásobovací modul Cygnus odpoutá od ISS, přesune se na bezpečnou vzdálenost od stanice. Pak proběhne experiment Saffire-1: na dálku se v zapečetěné krabici zapálí metrová směs skelné vaty.
„Již proběhla celá řada experimentů na téma oheň ve vesmíru,“ popisuje autor experimentu Gary Ruff. Ve vesmíru už bylo zapáleno několik menších ohňů – ale vždy měly plameny velikost maximálně několik centimetrů. „Abychom mohli zkoumat oheň v realistických podmínkách, musí to být mnohem větší požár.“
Celý experiment bude probíhat zcela autonomně, aniž by se k němu přiblížili astronauti. Oheň by měl hořet asi 15–20 minut, všechny údaje a průběh pokusu budou zaznamenávat desítky citlivých přístrojů. Každou stranu plamenů budou filmovat kamery, radiometry budou zaznamenávat teplotu atd. Výsledky pokusu se na Zemi dostanou o 8 dní později, kdy je na Zemi dopraví Orbital ATK.
„Jednou z hlavních otázek, na něž chceme získat odpověď, je rychlost, jakou se oheň ve vesmíru šíří – především to, jak rychle se mění podmínky pro člověka ze špatných na kritické,“ dodal na tiskové konferenci Ruff. NASA plánuje, že na tento experiment, pokud proběhne v pořádku, naváže několika dalšími – mělo by to pomoci například při konstrukci nových orbitálních modulů nebo raket s dalekým doletem, například těch pro případnou misi na Mars.
Experiment Starfire by měl proběhnout daleko od ISS, ideálně na nižší oběžné dráze a asi 4 hodiny letu od ní…