Nacistický vlak plný zlata: Je to podvod, nebo se opravdu v Polsku našel?!
V Polsku možná odhalili ztracený nacistický vlak plný zlata. Ať už je objev pravdivý, či nikoliv, jeho příběh zní po čertech zajímavě!
Nedaleko polského Valdenburku se v zemi ukrývá poklad. Tvrdí to alespoň místní legenda z konce druhé světové války, podle níž prchající nacisté u města ukryli celý vlak plný uloupeného zlata a jiných cenností. Nyní se s nimi shodla i dvojice lovců pokladů, kteří pomocí informace od pamětníka a rekognoskace terénu podzemním radarem údajně ztracený vlak našli. Poutavý příběh ale pro mnohé zní podivněji než fikce.
Zjištění ze smrtelné postele
S tvrzením o odhalení místa vlaku přišla nespecifikovaná dvojice mužů, jeden Polák a jeden Němec, kteří si však před odhalením detailního místa nálezu nárokují 10 % nálezného. Odhalení údajně přišlo poté, co místo posledního odpočinku vlaku "na smrtelné posteli" prozradil doposud mlčící pamětník z doby ukrývání vlaku. Oba muži pak oblast prý prozkoumali radarem schopným dosáhnout pod zemský povrch a odhalili siluetu vagónů s palebnými věžemi.
Případu se promptně ujalo polské ministerstvo kultury, jehož zástupce Piotr Zuchowski potvrdil, že úřady místo vlaku i identitu objevitelů znají, ale udržují v tajnosti. Varoval rovněž veřejnost, aby se nesnažila místo najít sama – vlak je prý zcela jistě podminovaný. Na jeho palubě ostatně mělo být zlato a cennosti v hodnotě skoro 30 miliard korun.
Navzdory ministerstvem podpořeným zprávám, které působí jako vytržené z moderní adaptace příběhů doktora Henryho "Indiany" Jonese, se však mnozí ke zprávám staví skepticky. Radary schopné proniknout po povrch mají totiž relativně malý dosah – vlak by v zásadě musel být zasypaný jenom několik metrů pod povrchem. Je přitom otázkou, jestli by si zakopávání 150 metrů dlouhé soupravy na konci války nevšiml nikdo z obyvatel hustě zabydleného regionu. Pokud by naopak byl vlak ukryt v nějakém doposud neznámém z mnoha místních tunelů, radar by nebyl s to proniknout silnější horskou masou.
Stálý pomocník archeologie
Existuje řada důvodů, proč být do případného plného odhalení a vykopání vlaku vůči celému objevu skeptický. Na druhou stranu, jenom v posledním roce se ale radary postaraly o dva další významné objevy. I když nebyly tak šokující jako nacistické zlato, archeologické duše nad nimi přesto tají dech.
V první řadě jde totiž o odhalení komplexní sítě monumentů i budov uschovaných v podzemí okolo anglického Stonehenge po tisíce let. Zdá se z nich, že Stonehenge stojí v místě pohřebního úložiště nezměrné hodnoty, dost možná pětkrát většího než samotný kamenný monument. I zdejší radar, patřící spojené výpravě University of Birmingham a rakouskému Institutu Ludwiga Boltzmanna, ale pronikl jenom do hloubky tří metrů. Objev proto může být doslova jenom vrcholkem ledovce.
Až pět tisíc let je zřejmě starý i objev druhý, totiž podzemní město nalezené ve středním Turecku. Jeho objevení se sice datuje už do roku 2013, teprve detailní mapování podzemí pomocí radarových pulzů však ukázalo na jeho monumentálnost. Zdali se ale po bok obou nejnovější objevů zařadí i nacistický vlak, ukážou až následující týdny nebo měsíce.
Ladislav Loukota