#MeToo a genderismus mezi exponáty muzea
Proč je mezi muzejními exponáty více samců? Není to nefér vůči samicím?
#MeToo
Můžeme si o kampani #MeToo myslet cokoliv, nesporným faktem ale zůstává, že otázku sexuálního obtěžování vynesla do médií. To, co zjevně probíhalo a nadále probíhá, tedy „dovolování“ si mužů atakovat ženy, ať už verbálně, nebo fyzicky, se dostalo na přetřes snad ve všech typech médií od nejtvrdšího bulváru po nejserióznější servery a odborné psychologické věstníky. Od toho je jen krok k šířeji pojatému tématu rovnosti pohlaví danému biologicky a genderismu definovanému kulturně. Ovšem že se genderismus dostane i mezi mrtvoly zvířat, tedy pardon, vycpané muzejní exponáty, to čekal málokdo.
Natalie Cooper pracuje jako výzkumnice v londýnském Natural History Museum a spolu se svými kolegy analyzovala pohlaví zhruba 2,5 milionu druhů pěti mezinárodních sbírek nasbíraných za poslední století. Zjistila, že poměr pohlaví zvířat je ve sbírkách zastoupen velmi nerovnoměrně.
Ačkoli až polovina vzorků ptáků nebyla označena podle pohlaví, z těch, které byly, bylo pouze 40 procent samic. Samice savců představovaly 48 procent sbírek identifikovaných podle pohlaví.
"Měli jsme podezření, že by bylo možné najít určité zkreslení ve prospěch samců, protože věda je prováděna lidmi a lidé věnují samcům větší pozornost," řekla Natalie Cooper pro odborný server phys.org.
Velký africký lev a jeho malý syn Zdroj: pixabay.com
Samci jsou hezčí
Odpověď na otázku, proč se zoologové více věnují samcům, napadne snad každého, kdo někdy viděl vedle sebe páva a pávici, slepici a kohouta nebo, ať sáhneme k savcům (i když u ptáků jako vizuálně se orientujících tvorů je to markantnější), třeba nápadnou hřívu lvů nebo obrovská kusadla samce roháče obecného spolu s menšími samicemi. Takže velmi jednoduše řečeno, samci jsou nápadnější, potřebují samičku zaujmout, zatímco samice je často nenápadná proto, aby kryla sebe a mláďata. A genderismus asi nemá smysl do toho tahat, obviňovat můžeme maximálně matku přírodu, respektive evoluci.
Text: Topi Pigula