Česko je jako obří sauna. Mapa odhaluje silně vysušená místa, bouřky posílí klíšťata
Počasí 21.7.2023 7:15
Česko drtí nepřiměřené sucho, lidé prakticky ve všech krajích vyhlížejí déšť. Ten ale vyhovuje i klíšťatům.
Vlna veder trvajících od začátku července ještě prohloubila dlouhodobé sucho v krajině. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto ponechal až do odvolání v platnosti výstrahu varující přibližně na polovině území před vysokým stupněm nebezpečí vzniku požárů.
Přečtěte si také: RADAR: Silné bouře budou řádit v Česku i v pátek. Podívejte se, které oblasti zasáhnou
Úlevu po částečném ochlazení mohou přinést v pátek odpoledne a večer na většině území přeháňky a také bouřky, které mohou být na jihovýchodě Česka i silné. Podle meteorologů můžeme v silných bouřkách hlavně v jižních Čechách a na Českomoravské vrchovině čekat nárazy větru kolem 70 km/h, přívalové srážky, při nichž naprší kolem 30 mm vody, a také kroupy větší než 2 cm.
Valící se bouře Zdroj: Getty Images
Mapa ukazující extrémní sucho v Česku Zdroj: ČHMÚ
Mapa ukazující nejsilnější bouřky Zdroj: ČHMÚ
Mapa ukazující, kde hrozí požáry Zdroj: ČHMÚ
Kam utéct před horkem? Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Déšť na Karlově mostě Zdroj: profimedia/ČTK
Nadcházející dny budou v Česku teplotně příjemné. (Ilustrační foto) Zdroj: Getty Images
Vytoužená vyšší vlhkost pomůže krajině a vodním tokům, které i přes lokální srážky zůstávají místy i hluboko pod dlouhodobým průměrem, bohužel ale také zvýší aktivitu klíšťat. Ta je podle ČHMÚ pro pátek 21. července na drtivé většině území hodnocena jako vysoká, jen v nižních Čechách a v karlovarské části Krušných hor by měla být střední.
Víkendové počasí bez deště ale i zde zamíchá kartami a sobota a neděle už klíšťatům tolik nepřejí. Jak to bude o víkendu vypadat s klíšťaty ve vašem okolí, si můžete ověřit na této mapě.
Uvařená Evropa
Jestliže si Češi v posledních dvou týdnech připadali jako v suché sauně, jih Evropy se ocitl v obří rozpálené peci na pizzu. Teploty ve Španělsku, na jihu Itálie, v Řecku a na italských ostrovech atakovaly 48 °C a ani v noci na mnoha místech po dobu deseti dnů neklesly pod 35 °C.
Dvě po sobě jdoucí vlny veder nazvané Kerberos a Charón doprovázené požáry má na svědomí horký vzduch proudící do Středomoří ze severní Afriky. Tlaková výše pak jižní Evropu uzavřela v gigantické horké bublině, v níž výše teplot a trvání vedra přepsaly většinu dosavadních rekordů.