Lidé v Bolívii pijí upíří krev – věří, že je vyléčí z matky všech nemocí
Na bolivijských tržištích není problém narazit na zvláštní prodejce. Nabízejí jen obyčejné papírové krabice od bot – ale všichni vědí, že uvnitř se bude nacházet asi dvacítka netopýrů různých druhů, včetně upírů.
Lidé je kupují proto, aby mohli pít jejich čerstvou krev, která má mít neobvyklé léčivé účinky. Místní věří, že čerstvá netopýří krev jim dá schopnost odolávat epilepsii. Tato přírodní medicína je v zemi značně rozšířená, zejména v oblasti And. V poslední době poptávka strmě roste. Lidé se obracejí dokonce i na neziskové organizace, které se pokoušejí netopýry chránit – s tím, aby jim sehnaly netopýří krev.
Netopýří krev se pije i v Evropě
Tradice pití netopýří krve se potom s Bolivijci šíří do celého světa, poptávka po krvi netopýrů byla v současné době zaznamenána už i z Evropy – konkrétně z Francie. Přitom jde samozřejmě o nesmysl, který z lékařského hlediska nic nepřináší; jde jen o magické myšlení. Vědecké studie neprokázaly, že by netopýří krev měla jakékoliv léčivé účinky.
Což je sice hezké, ale pevnou víru lidu v její zázračné účinky to nemůže nijak narušit. Přitom lovení netopýrů je v Bolívii nezákonné: tamní zákony zakazují zabíjení i prodej jakýchkoliv divokých zvířat bez zvláštního povolení – hrozí za to trest až ve výši šesti let vězení. Čísla neziskových organizací zaměřených na ochranu netopýrů ale hovoří jasně: jen ve čtyřech největších městech země se každý měsíc prodá ilegálně přes 3000 netopýrů. Populární jsou zejména upíři.
I přes snahu o omezení tyto aktivity stále přetrvávají – jde o úžasnou ukázku toho, jak vytrvalá je lidská pověrčivost a neschopnost pracovat s fakty. Oproti minulosti se změnilo jen jediné: prodejci už netopýry nevystavují veřejně, ale ukrývají je ve výše popsaných krabicích od bot.
Právo je slabé
Celou věc komplikuje ještě jedna záležitost – bizarní právní háček. Zatímco zabíjení a lov netopýrů jsou trestné, provozování tradiční medicíny je povolené. Jen díky tomu je možné, že za zabíjení a obchod s krví netopýrů nebyl doposud potrestán jediný člověk! Bolivijská vláda podle časopisu National Geographic tvrdí, že se v zemi nic takového neděje a že oficiálně ví pouze o jediném incidentu z roku 2015. Tehdy bylo v hlavním městě země La Pazu zabaveno několik desítek netopýrů, kteří později zemřeli; byli totiž v zoufalém stavu.
Experti, biologové a lékaři nejsou schopní lidem jejich víru v léčivé vlastnosti netopýří krve vyvrátit. Epilepsie je totiž krajně nevypočitatelná nemoc, takže statisticky je dost pravděpodobné, že po vypití krve se opravdu nějakou dobu epileptický záchvat nedostaví. A když přijde, svede se to na fakt, že „krev musela být stará“, „netopýr nemocný“, nebo prostě „tahle krev už ztratila svou moc“. Lidé s pevnou vírou se jí jen těžko zříkají, vědecké práce o složení netopýří krve je nezajímají a snahy o její nepoužívání považují za tlak farmakologické lobby, která jim místo tradiční upíří krve nabízí předražené léky, které stejně neléčí podstatu problému, ale jen jeho projevy.
Lamí mumie v laboratořích
Tato argumentace je v podstatě velmi podobná tomu, co dobře známe z českých sociálních sítí – magické myšlení překračuje hranice států. V Bolívii jde ale toto myšlení dál, je totiž rozšířené opravdu všude a pracuje s podivnými symboly. Například i řada vědců si do laboratoří umisťuje symbol štěstí – vysušené potracené embryo lamy.
Na netopýrech lidé oceňují především jejich jedinečnost: jde sice o savce, ale o savce létající; upíři navíc sami sají cizí krev, takže dle magického myšlení je pití jejich krve jakýmsi zesíleným magickým rituálem...
Problém je, že to netopýrům, už tak ohrožených ničením jejich přirozeného životního prostředí, dost komplikuje situaci; tisícovky dospělých zvířat, které lidé zabijí, logicky vytvářejí tlak na přežití celého druhu.
Text: MK