Americké letadlové lodě v Pacifiku dostihla pandemie. Čína chce situaci rychle využít
Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt začátkem března navštívila Vietnam, její posádka teď bojuje s koronavirem.
Pandemie způsobená novým koronavirem se nevyhnula ani americkému námořnictvu. Spojené státy musely svou letadlovou loď USS Theodore Roosevelt operující v Jihočínském moři odstavit na Guamu. Na její palubě se podle informací CNN prokázalo 170 případů nákazy koronavirem a přinejmenším jeden z námořníků je ve vážném stavu.
Námořnictvo také zbavilo funkce kapitána letadlové lodi Bretta Croziera poté, co jeho naléhavá žádost podniknout kroky na ochranu 5600 členů posádky unikla do médií. Podívejte se, jak kapitán opouští palubu letadlové lodi:
Navy Capt. Brett Crozier leaves his ship the USS Theodore Roosevelt after being relieved of duty for sounding the alarm on #COVID19 outbreak aboard the carrier pic.twitter.com/UrWLfEAfhI
— Anthony Scaramucci (@Scaramucci) April 3, 2020
Případy nákazy novým koronavirem potvrdila i další americká letadlová loď v Pacifiku USS Ronald Reagan. Ta kotví v japonské Jokosuce a probíhá na ní údržba. Případy nákazy se už objevily i na americké základnách v Japonsku a Jižní Koreji. Celkem ministerstvo obrany USA evidovalo v řadách ozbrojených sil přes 1500 případů koronaviru.
Proč Čína soupeří o Jihočínské moře
Omezení aktivity amerického námořnictva otevřelo prostor čínské armádě, která v oblasti vzápětí zahájila rozsáhlé námořní cvičení, během kterého na začátku dubna poblíž Paracelských ostrovů potopila vietnamskou rybářskou loď. Ve východní Asii je jen málo žhavějších míst, než je Jihočínské moře. Na oblast o rozloze 3,5 milionu km2 si kromě Číny dělají nárok i Tchaj-wan, Filipíny, Vietnam, Indonésie a částečně i Malajsie, Kambodža, Thajsko a Singapur.
Jihočínské moře - nároky Zdroj: Volné dílo
Jihočínským mořem prochází asi třetina námořní nákladní dopravy a jsou v něm rozesety skupinky neobydlených ostrovů, které především Čína přeměňuje na izolované vojenské základny. Jde hlavně o Paracelské a Spratlyovy ostrovy. Dno moře navíc s největší pravděpodobností ukrývá velké zásoby ropy a zemního plynu.
Pět letadlových lodí na celou planetu
I proto Spojené státy ve východní Asii udržují dvě ze svých celkem 11 letadlových lodí v aktivní službě. Zdánlivě americká flotila nosičů letadel budí respekt, ve skutečnosti je ale v činné službě najednou nejvýše pět plavidel. U ostatních v pravidelných intervalech probíhá údržba.
V dubnu 2020 tak měly USA kromě dvou letadlových lodí v Pacifiku další dvě v Perském zálivu a pátou u východního pobřeží Spojených států. Jakékoliv přesuny letadlových lodí přes půlku světa jsou přitom časově i logisticky mimořádně náročné.
(mih)