8. ledna 2020 14:00

Letadlo nad Íránem zřejmě hořelo už ve vzduchu. V jeho troskách zahynulo 176 lidí

Ukrajinský Boeing 737-800, který se zřítil krátce po startu z Teheránu, byl dva dny před katastrofou na servisní prohlídce.

Žádní přeživší. Tuto zprávu nechce slyšet nikdo z leteckého personálu, cestujících na letišti ani výrobců letadel. První velká nehoda civilního letadla v roce 2020 přesně takovou bilanci má.

Krátce po startu z teheránského letiště Imáma Chomejního se dnes brzy ráno bez zdánlivé příčiny zřítil Boeing 737-800 největších ukrajinských aerolinek UIA. Piloti vůbec nekontaktovali řídící věž, stroj nedosáhl ani 2500 metrů výšky. Všech 167 cestujících a 9 členů posádky na palubě letu 762 mířícího do Kyjeva zahynulo.

Podle serveru FlightRadar 24 nebyl stroj ve vzduchu ani dvě minuty, jiné zdroje uvádějí pět nebo deset minut letu. Ukrajinské úřady později potvrdily, že mezi cestujícími bylo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců včetně posádky, 10 Švédů, čtyři Afghánci, tři Němci a tři Britové.

Třetí generace Boeingů 737

Boeing 737 NG (Next Generation) je už třetí generací osvědčené „sedm-tři-sedmičky“. Letadlo, které podle ukrajinských zdrojů pilotovali zkušení piloti, nebylo staré ani čtyři roky a mělo pouhé dva dny před katastrofou absolvovat kompletní servisní prohlídku. Pro Boeing, který čelí desítkám soudních žalob ze strany rodinných příslušníků obětí dvou velkých předchozích nehod modelu Boeing 737 MAX 8 (Indonésie říjen 2018 a Etiopie březen 2019), jde o další velkou ránu.

Od ledna 2020 se společnost Boeing rozhodla pozastavit výrobu modelu MAX 8, když již vyrobené stroje byly od jara 2019 nuceně odstavené. Boeing 737 NG, který havaroval u Teheránu, se od MAX 8 liší – přinejmenším v softwaru, který zprostředkovává komunikaci posádky a přístrojů s motory letadla.

Raketový útok na americké základny v Iráku

K nehodě navíc došlo krátce poté, kdy Írán vystřelil 15 balistických raket na dvě americké základny v sousedním Iráku. Šlo o oficiální odvetu za zabití velitele jednotek Kuds generála Kásima Solejmáního. Podle íránské strany rakety zabily 80 Američanů, Washington ale uvádí, že nikdo zabit nebyl.

Příčiny pádu letadla Boeing 737 s napjatou situací v regionu nikdo nespojuje, podle některých svědků ale letadlo před pádem na zem hořelo. Oblevily se dokonce náznaky, že letadlo sestřelila neznámá raketa.

Už den před katastrofou vyhlásila americká agentura FAA pro americké letecké společnosti bezletovou zónu nad Spojenými arabskými emiráty, Ománem, Irákem, Íránem a Perským zálivem.

(mir)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom