Koronavirus vs. e-cigarety: Vědci řeší, zda jsou kuřáci náchylnější k nákaze
Kuřáci a vapeři za časů pandemie. Jsou ohroženi více než nekuřáci?
Kouření škodí zdraví. O tomto faktu dnes už nikdo nediskutuje, snad jen krom PR oddělení výrobců cigaret (a i ta jsou si vědoma marnosti své práce). Jenže nastoupila éra elektronických cigaret.
Kouření pod rouškou?
Všimli jste si toho? Kuřáci vyhnaní z kanceláří si odskočí na svou nikotinovou pauzu, a protože se kouřit s rouškou nedá, postávají před budovami jakoby nic. Roušku na krku, cigaretku v ruce. Ovšem tentokrát není hlavním tématem řešení otázky, do jaké míry škodí sobě či okolí, ale o senzitivitě jich samotných vůči koronaviru. Jsou citlivější, nebo nikoliv? Je to jednoduché: jak kouření, tak koronavirus poškozují plíce. Jenže ve hře jsou i jiné faktory.
Ilustrační foto: ženy s rouškami Zdroj: Pixabay
Nebezpeční kuřáci, nebo kuřáci v ohrožení?
Chování kuřáka elektronických i běžných cigaret se dá popsat následovně: Rukama sahá na nedezinfikované předměty (kdo viděl kuřáka, že si dezinfikuje svou oblíbenou e-cigaretu?), které si přikládá k ústům, aby se zhluboka nadechl. Přesně na to v New York Times upozorňuje dr. Winickoff, profesor na Harvard Medical School. Navíc kuřáci často trpí pokašláváním, čímž se možné riziko (v případě, že se jedná například o bezpříznakovou, leč nakaženou osobu) zvyšuje.
Koronavirus napadá plíce. Kouření taky. Zatímco rizika kouření klasických cigaret jsou zejména v oblasti poškození plic dostatečně známá, o kouření e-cigaret se to rozhodně říct nedá. Jejich zastánci sice mluví o "zdravém" kouření, což zní samo o sobě jako protimluv, ale odborníkům chybějí dlouhodobé studie a metastudie.
Proč nevapovat viagru? Zdroj: istock.com
"Vaping je nyní multimiliardovým dolarovým odvětvím, které apeluje na současné kuřáky, bývalé kuřáky a mladé lidi, kteří nikdy nekouřili. E-cigarety se dostaly na trh bez rozsáhlého předklinického toxikologického testování nebo dlouhodobých bezpečnostních testů, které by byly vyžadovány u konvenčních léčiv nebo zdravotnických prostředků. Jejich účinnost jako intervence pro odvykání kouření, jejich dopad na populační úroveň a to, zda jsou méně škodlivé než hořlavé tabákové výrobky, jsou vysoce kontroverzní. Přezkoumáváme důkazy o účincích elektronických cigaret na zdraví dýchacích cest. Studie ukazují měřitelné nepříznivé biologické účinky na zdraví orgánů a buněk u lidí, u zvířat a in vitro. Pro rozvoj plicních onemocnění, jako je rakovina plic nebo chronické obstrukční plicní onemocnění, je zapotřebí desetiletí chronického kouření, takže se účinky používání e-cigaret projeví na populaci v polovině tohoto století. Došli jsme k závěru, že současná znalost těchto účinků není dostatečná k určení, zda jsou účinky e-cigarety na zdraví dýchacích cest menší než účinky hořlavých tabákových výrobků," píší autoři studie What are the respiratory effects of e-cigarettes? publikované v British Medicinal Journal.
Ilustrační foto: elektronická cigareta Zdroj: pixabay.com
Celá řada prací naznačuje, že e-cigarety nejsou tak bezpečné, jak se výrobci snaží tvrdit. Mohou způsobit zánět dýchacích cest a plic.
Chcete jasnou odpověď? Takže na otázku položenou v úvodu, zdali jsou kuřáci a vapeři z hlediska napadení koronavirem ohroženější skupinou, se dá odpovědět jednoduše. Byť na to nejsou žádné dlouhodobější studie, tak pravděpodobně ano, neboť jejich návyky činí jejich plíce k onemocnění náchylnější. National Institute on Drug Abuse (Národní ústav pro zneužívání drog) zařadil kuřáky na seznam skupin ohrožených nemocí COVID-19.
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že až 20 % pacientů hospitalizovaných pro COVID-19 v USA je ve věku 20 až 44 let, a kalifornský guvernér Gavin Newsom poznamenal, že polovina případů COVID-19 v Kalifornii se vyskytla u osob ve věku 18 až 49 let. Michiganský guvernér Gretchen Whitmer se v souvislosti s tím vyjádřil, že by mohla zvýšený výskyt COVID-19 mezi mládeží a mladými dospělými vysvětlit právě popularita vapingu.
Text: Topi Pigula