Je solární a větrná energie úplně nanic? Významný britský expert před nimi varuje. Proč?
Britský vládní poradce tvrdí: Větrná a solární energie je plýtvání!
Větrné turbiny a solární panely jsou pro země, jako je Británie, mrháním penězi, řekl bývalý vědecký poradce britské vlády David MacKay. Nejvhodnějším prostředkem k dosažení nulových emisí je v Británi kombinace jaderné energie a využívání fosilních paliv při zachycování a ukládání oxidu uhličitého, řekl profesor MacKay ve svém posledním rozhovoru, který poskytl minulý měsíc několik dní před svou smrtí.
Pokud chce Británie spolehlivé dodávky nízkouhlíkové energie i po zimní období, kdy slunce nesvítí a vítr často nefouká, jsou zařízení pro větrnou a solární energii zbytečná, řekl MacKay, který byl do roku 2014 pět let hlavním vědeckým poradcem ministerstva energetiky a změny klimatu. Podrobil přitom kritice "úděsný sebeklam" zastánců obnovitelných zdrojů, kteří jsou přesvědčeni, že slunce a vítr jsou schopny při dostatečně vysoké kapacitě a s pomocí ukládání přebytečné energie do baterií zajistit veškerou britskou potřebu energie.
MacKay se v roli vědce a poradce snažil vyhýbat podpoře konkrétních řešení, v rozhovoru však podle webové stránky listu Daily Telegraph vydal své první doporučení "racionálního postupu pro Británii". "Možná, že když se mi krátí čas, měl bych to říci zcela otevřeně. Myslím, že Británie chce řešení s nulovými emisemi, ale přitom takové, které funguje i v zimě." Navíc vzhledem k obavám britské veřejnosti o ceny energie "by se měla hledat řešení s nízkými náklady".
"Pokud chceme optimalizovat náklady a chceme, aby to fungovalo v zimě, i když nebude celý týden vítr a samozřejmě ani slunce, je rozumné zaměřit se na zachycování a ukládání oxidu uhličitého (z uhelných nebo plynových elektráren), což svět stejně potřebuje, a také na jádro." Co se týče příspěvku větru a slunce, ten by měl být v Británii "takřka nulový", řekl MacKay; s těmito zdroji by podle něho pouze zbytečně vzrostly náklady celého systému.
Pokud bude mít Británie dostatek nízkouhlíkových kapacit schopných provést zemi zimním obdobím bez větru a slunce, pak pro větrné turbiny a solární panely "není jediný důvod". Kdyby naopak měla Británie záviset zcela na větru a slunci, vyžadovalo by to podle MacKaye "zaplavení stovek údolí" přečerpávacími přehradami. Kdyby měly ukládání energie zajišťovat baterie, musely by být "absurdně velké" a náklady bateriové technologie by se musely snížit na setinu dnešní úrovně, aby to byla nákladově realistická varianta.
Solární panely jsou podle MacKaye dobré v teplých oblastech, zatímco kombinace větru a ukládání energie by mohla dávat smysl v zemích, jimž na ceně energie nezáleží. V Británii vlády subvencovaly solární panely navzdory doporučením vládních expertů a úředníků, protože je prosazovali poslanci a solární lobby, řekl MacKay.
ČTK