Jak vždy vyhrát ve hře kámen-nůžky-papír? Tady je vědecký návod!
Hru „kámen-nůžky-papír“ zná asi každý a dokáže ji hrát každé malé dítě. Pro psychology je to však úžasný nástroj pro pochopení lidské povahy.
Tahle hra je starší než Ježíš Kristus. První zmínky o ní pocházejí z doby kolem roku 200 před naším letopočtem – pochopitelně z Číny. Jen v ní místo našich symbolů vystupovali „jedovatá housenka“, „had“ a „žába“.
Dnes se tato zdánlivě primitivní hra stala vrcholně populární – existují celé ligy a dokonce mistrovství světa, které se hrají o docela solidní sumy. Také vznikají další klony s rozšířenými pravidly; například slavná „kámen-nůžky-papír-tapír-Spock“ – kterou znáte ze seriálu Teorie velkého třesku.
Jenže současně ji studují i psychologové. Protože lidé nejsou dokonalé generátory náhodných čísel, projevují se při herní strategii různé duševní pochody a skryté mechaniky našeho vědomí i podvědomí. Člověk není přírodou naprogramován ke zcela náhodnému chování a systémy, které při této hře vytváří, o něm spoustu prozrazují.
Návod téměř zaručený
Jak ve hře zvítězit, na to existuje celá řada návodů a tipů – ale teď vznikla velká studie, která hru analyzuje vědecky, na základě studia 300 dobrovolníků. Psychologové, kteří studii vytvořili, otiskli své závěry v odborném časopise Physics and Society. A tady je výsledek:
Ukázalo se, že hráči rádi opakují pohyby, které jim v minulém kole přinesly výhru. A také se vyhýbají pohybu, který jim přinesl v minulých kolech více neúspěchů za sebou. Co z toho vyplývá? Pokud chcete vyhrát, měli byste po prohraném kole zahrát symbol, který by v něm vašeho protivníka porazil. Tedy: pokud jste měli kámen a váš protihráč vás porazil papírem, je nejvýhodnější v dalším kole zahrát nůžky. Naopak po vyhraném kole se vyplatí zahrát variantu, která by porazila pohyb, jenž váš soupeř nepoužil. A to je vlastně všechno, tohle je statisticky dokonalý návod na výhru.
Jednoduchý návod na společenský průšvih
Podmínkou k výhře je vlastně jen to, aby váš soupeř neznal výsledky této studie – jinak je schopen jich využít pro svůj vlastní úspěch. A samozřejmě máte také problém, pokud narazíte na profi-hráče, který pracuje s celou řadu strategií a taktik…
Psychologové upozorňují, že podle podobně primitivních duševních pochodů se řídíme nejen v každodenním životě, ale současně i v takových záležitostech, jako je třeba obchod na burze. Není tedy divu, že chytří jedinci dokážou i v tak velkém byznysu najít poměrně velké „psychologické díry“…