Jak předpovědět úspěšnost filmů? Sledujte Wikipedii!
Předpovídání budoucnosti zasahuje do mnoha oblastí našeho života a ani sféry zábavy a umění nejsou výjimkou. Lze říct, jak se dá předpovědět úspěšnost filmového díla? Jedná překvapivě jednoduchá technika existuje.
Lze předpovídat budoucnost? V některých článcích jsme se v minulosti zabývali možnostmi, kterak lze ze současného stavu se solidní pravděpodobností vysuzovat budoucnost. Do sféry těchto otazníků patří i úspěšnost filmů – jen si vzpomeňte, kdo by čekal, že se loňská hudební biografie Bohemian Rhapsody stane z problematického projektu jedním z nejúspěšnějších snímků roku? Zdá se však, že existují způsoby, jak i těmto záhadám jít trochu vstříc.
Pravda o filmech na Wikipedii
Už v roce 2013 totiž tým maďarských vědců z Budapešťské univerzity přišel se zajímavým výzkumem, v němž využili moderního fenoménu big data. Konkrétně si vzali na paškál data z Wikipedie, a to četnost změn, které se na jednotlivých profilech dějí. Tím se zcela vyhnuli tradičním problémům obsahové analýzy – totiž jazykovým bariérám, jimž musejí výzkumníci napříč světem čelit. Maďaři však sledovali pouze návštěvnost jednotlivých profilů a množství editací, jejich konkrétním obsahem se už nezabývali. Přišli tak se zajímavou metodou, která není náročná na zpracování a může fungovat po celém světě – přestože anglická jazyková mutace Wikipedie samozřejmě vzhledem ke svému rozšíření oplývá největším množstvím dat.
Z výsledků vyšlo, že množství změn na profilech filmů jako Iron Man 2, Počátek či Prokletý ostrov silně korelovalo s jejich následnými kasovními úspěchy; zde se samozřejmě nebavíme o kvalitě či odborných kritikách, pouze o návštěvnosti v kinech, kterou šlo předjímat už zhruba měsíc před premiérou filmů – a to vše jen na základě editačních dat z Wikipedie! Taková zjištění však přitom dávají smysl, jelikož čím více uživatelů vynaloží energie na změny encyklopedického profilu, tím více se jich o film aktivně zajímá a jejich návštěva kina je v důsledku téměř stoprocentní.
Tajemství úspěchu
Výzkumů, které se pokoušely najít tajemný recept na úspěch, bylo samozřejmě velké množství, ale většina z nich se k žádným skutečně zásadním výsledkům nedobrala. Jako třeba studie z roku 2016, která se rozhodla analyzovat 170 scénářů a zjistit, které nakonec fungovaly lépe než ostatní; závěrem bylo, že kasovně i kriticky úspěšnější jsou ty zfilmované scénáře, jež jsou komplexnější, obsahují propracovanější postavy a vztahy mezi nimi a vyjadřují se k zásadnějším společenským tématům. Kdo by to byl řekl, že?
Takže zatím se nepodařilo najít skutečně jednoznačně fungující recept na úspěšný film a jediným způsobem, jak jít štěstíčku naproti, je snažit se vytvořit skutečně kvalitní produkt – což je pro nás jako diváky jednoznačně dobrá zpráva. Ale i z šuškandy, která nové snímky provází (a zčásti se odehrává v administračních rozhraních největší internetové encyklopedie), lze leccos vyčíst…
Text: MS