5. března 2013 06:00

I vy užíváte povzbuzující drogy! Seznam, který vás přesvědčí

Lance Armstrong si uřízl velkou ostudu, když potvrdil letité podezření: ke sportovním triumfům mu pomohly drogy. Pravdou ale je, že výkon si pomocí drog nakopáváme tak nějak všichni.

Kdo nebere drogy, jako by nebyl člověkem. Legální i polo-legální drogy jsou všude kolem nás a nikdo z nás se jim nevyhne...

Kofein

Poměrně silným a extrémně populárním stimulantem je kofein. V podobě kávy, coly i v dalších formách si touto psychotropní látkou výdrž zvyšují nejen lékaři a další zaměstnanci pracující na směny, řidiči z povolání, novináři nebo piloti, ale i většina populace. Odhaduje se, že v západních zemích si kofein denně dopřává osm z deseti lidí. Zvláště velké "grády" má kofein vylepšený o další látky v populárních energy drincích. Například dramaturg a novinář Tomáš Baldýnský se přiznal, že na nich byl v jistém období svého života závislý – dostal jich do sebe i dvanáct za den.

Rubem téže drogové mince jsou sedativa. Léky, které člověka utlumí, používají například lékaři, vojáci či zaměstnanci pracující na směny. Díky nim se totiž dokáží uvolnit a vyspat v době, kdy to potřebují. O čem mluvíme, ví asi přesně každý, kdo odsloužil noční směnu od jedenácti do sedmi a ve dvě měl opět nástup na odpolední...

Kdo se bojí, nesmí do lesa. A nebo musí brát betablokátory

Možná překvapivě populární jsou léky zvané betablokátory. Pokud jste o nich slyšeli jen v souvislosti s kardiovaskulárními potížemi, na které je předepisují lékaři, patříte mezi slušně vychovanou část populace. Zasvěcení totiž vědí, že tyto léky pomáhají i k odbourání úzkosti – lidé jsou po jejich požití méně nervózní a netřesou se jim ruce. To je ostatně důvod, proč léky jako je propranolol zakazuje amatérským střelcům a lukostřelcům Mezinárodní olympijský výbor.

Celkem rozšířenou "drogou" jsou i diuretika. Léky na zvýšení tvorby moči používají především profesionální tanečníci, žokejové, boxeři nebo gymnastky – tedy lidé působící v odvětvích, která vyžadují dosažení určité (co nejnižší) tělesné hmotnosti. Nepřekvapí, že je často kombinují s léky na hubnutí. Diuretika ale používají i lidé, kteří se bojí pozitivního testu moči na zakázané látky: pokud totiž ledviny vyprodukují větší množství moči, nežádoucí látka se výrazně rozředí.

Zemětřesení zabijí v tomto století 3,5 milionů lidí

Zázrak jménem ibalgin

Vyšší výkon samozřejmě předvedete i v případě, že vás nic nebolí. Proto nesmíme v seznamu běžných drog zapomenout na analgetika – asi nejčastější je starý známý "ibáč" neboli růžové štěstí. Občas si lékem proti bolesti vypomůže skoro každý, přece jen třeštící hlava nebo namožená záda vás v práci umějí otrávit. Největší zisk z potlačené bolesti mohou mít manuálně pracující nebo vojáci, jejichž tělo necítící varování před přehnanou zátěží vydrží víc.

Právě vojáci, kteří musí zvládat přesuny na velkou vzdálenost se zátěží v podobě výzbroje i fyzická cvičení a nácvik boje, svoje namožené a otlačené tělo "léčí" analgetiky běžně – a často sahají i po těžším kalibru, než je ibuprofen.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský