6. října 2018 06:00

Exkluzivně pro Prima ZOOM – fotky, které uvolnila Akademie věd ČR, uvidíte jako první

Česká vědecká obec udělala malý krok pro sebe a velký pro ostatní. Uvolnila fotky z výzkumů k veřejnému sdílení. Všem a zadarmo!

Akademie věd ČR začala rozdávat

Žijeme v prapodivné době – když se před časem řešila autorská práva na nechtěné „selfie“ opice, která ukradla fotografovi aparát a vyfotila se, publikovala kauzu světová média. Ostatně i na našem webu jsme jí věnovali kousek místa. Autoři fotografií jsou ochotní se soudit za snímek pochybné hodnoty, sociální sítě přetékají kradeným obsahem a přitom existuje legální možnost, jak získat snímky tak, aby „popotahování“ nebylo možné. Ta možnost se jmenuje volná licence (CC – Creative Commons) a Akademie věd ČR se rozhodla v našich vodách k velmi neobvyklému kroku. Část svých fotografií uvolní pro širokou veřejnost k volnému použití. A volná licence znamená opravdu volná – snímky lze použít jak pro tapetu na počítač, tak ke článkům v médií (což zejména novináři kvitují s povděkem) až po výrobu dárkových předmětů.

Lépe pozdě než nikdy

Americké státní instituce, jako jsou NASA, geologická služba USGS či Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), dlouhodobě uvolňují své výstupy k veřejnému použití. Velmi zjednodušeně se tento přístup dá interpretovat tak, že „výrobu“ fotografií zaplatil daňový poplatník už tím, že financuje z daní provoz institucí, které snímky pořídily. Dokonce i americká NAVY, námořní složka armády, si je vědoma propagandistických a propagačních výhod toho, že poskytuje fotky zdarma a každému. Jen podrobuje snímky analýze, aby nedošlo k úniku tajných informací. Protistrana by bezesporu ráda viděla prototyp nové špionážní ponorky.

Změna myšlení

Zatímco americké státní instituce na podobném principu fungují už dlouho, v Česku se jedná o průlom v myšlení. Akademie věd se při vědomí toho, že pracuje ve veřejném zájmu a za veřejné peníze, rozhodla poskytnout část svým snímků nejširší veřejnosti. Zatímco některé z nich už jsou součástí Wikipedie, další na zveřejnění čekají. A ty, které vidíte ve článku a galerii níže, patří mezi snímky, které vidí veřejnost vůbec poprvé. Jsme moc rádi, že se rozehrála spolupráce mezi Akademií věd ČR, českými zástupci Wikipedie a Prima ZOOM, která se podílí na popularizací širokého spektra vědeckých témat. A

I když jsme počtem obyvatel poměrně malá země, podílí se čeští vědci na světových špičkových výzkumech v celé řadě témat, od rakovinných buněk po hlubiny vesmíru, od objevů nových rostlin v tropických pralesích po výrobu umělých svalů z nanovláken. Pokud bude přístup Akademie věd ČR inspirovat další ústavy či organizace, pomůže to nejen popularizaci vědy a techniky, ale zisk z toho budou mít všechny zúčastněné strany. Včetně vás, našich čtenářů.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky fotografie věda NASA výroba Prima ZOOM Česko Wikipedie Akademie věd České republiky Akademie věd ČR Creative Commons Národní úřad pro oceán a atmosféru Topi Pigula United States Geological Survey

Populární filmy na Prima Zoom