6. října 2018 06:00

Exkluzivně pro Prima ZOOM – fotky, které uvolnila Akademie věd ČR, uvidíte jako první

Česká vědecká obec udělala malý krok pro sebe a velký pro ostatní. Uvolnila fotky z výzkumů k veřejnému sdílení. Všem a zadarmo!

Akademie věd ČR začala rozdávat

Žijeme v prapodivné době – když se před časem řešila autorská práva na nechtěné „selfie“ opice, která ukradla fotografovi aparát a vyfotila se, publikovala kauzu světová média. Ostatně i na našem webu jsme jí věnovali kousek místa. Autoři fotografií jsou ochotní se soudit za snímek pochybné hodnoty, sociální sítě přetékají kradeným obsahem a přitom existuje legální možnost, jak získat snímky tak, aby „popotahování“ nebylo možné. Ta možnost se jmenuje volná licence (CC – Creative Commons) a Akademie věd ČR se rozhodla v našich vodách k velmi neobvyklému kroku. Část svých fotografií uvolní pro širokou veřejnost k volnému použití. A volná licence znamená opravdu volná – snímky lze použít jak pro tapetu na počítač, tak ke článkům v médií (což zejména novináři kvitují s povděkem) až po výrobu dárkových předmětů.

Lépe pozdě než nikdy

Americké státní instituce, jako jsou NASA, geologická služba USGS či Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), dlouhodobě uvolňují své výstupy k veřejnému použití. Velmi zjednodušeně se tento přístup dá interpretovat tak, že „výrobu“ fotografií zaplatil daňový poplatník už tím, že financuje z daní provoz institucí, které snímky pořídily. Dokonce i americká NAVY, námořní složka armády, si je vědoma propagandistických a propagačních výhod toho, že poskytuje fotky zdarma a každému. Jen podrobuje snímky analýze, aby nedošlo k úniku tajných informací. Protistrana by bezesporu ráda viděla prototyp nové špionážní ponorky.

Změna myšlení

Zatímco americké státní instituce na podobném principu fungují už dlouho, v Česku se jedná o průlom v myšlení. Akademie věd se při vědomí toho, že pracuje ve veřejném zájmu a za veřejné peníze, rozhodla poskytnout část svým snímků nejširší veřejnosti. Zatímco některé z nich už jsou součástí Wikipedie, další na zveřejnění čekají. A ty, které vidíte ve článku a galerii níže, patří mezi snímky, které vidí veřejnost vůbec poprvé. Jsme moc rádi, že se rozehrála spolupráce mezi Akademií věd ČR, českými zástupci Wikipedie a Prima ZOOM, která se podílí na popularizací širokého spektra vědeckých témat. A

I když jsme počtem obyvatel poměrně malá země, podílí se čeští vědci na světových špičkových výzkumech v celé řadě témat, od rakovinných buněk po hlubiny vesmíru, od objevů nových rostlin v tropických pralesích po výrobu umělých svalů z nanovláken. Pokud bude přístup Akademie věd ČR inspirovat další ústavy či organizace, pomůže to nejen popularizaci vědy a techniky, ale zisk z toho budou mít všechny zúčastněné strany. Včetně vás, našich čtenářů.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom