Epidemie sebevražd v práci: může to potkat i vás?
Další novodobý fenomén, sebevraždy na pracovišti, se znepokojivě rychle šíří…
Orange je francouzká telekomunikační společnost, která má zdánlivě neobvyklý problém: zabíjejí se jí zaměstnanci. Jen za první tři měsíce letošního roku tam dobrovolně odešlo ze světa 10 lidí. Není to poprvé, řada sebevražd se ve stejné firmě odehrála už na přelomu let 2008–2009. Znepokojivé však je, že tento trend se objevil i jinde…
Dokladů z poslední doby je víc než dost: například roku 2010 se o sebevraždu pokusilo 18 zaměstnanců společnosti Foxconn, kteří pracovali v čínské továrně v městě Šenzen. Roku 2012 tam vyhrožovalo demonstrativní sebevraždou dalších 150 dělníků a úředníků.
Dokládají to čísla i z jiných zemí: například ve Spojených státech počet lidí, kteří spáchají sebevraždu přímo na pracovišti, rok od roku roste: roku 2013 to bylo 270 osob, tedy o 12 procent více než rok předtím…
Jedním z hlavních důvodů je podle psychologů ekonomická krize, která roku 2007 zasáhla celou planetu. Příčin pro ukončení života je samozřejmě vždy více, ale právě ekonomická krize se stala od té doby primární příčinou smrti nejméně 10 000 osob jen v západní Evropě a USA.
Rizik je vždy více, problém spočívá v tom, že dnes má asi nejvíc lidí po ruce prostředky, jak snadno, rychle a bezbolestně ukončit svůj život: ať už jsou to silné léky nebo střelné zbraně – obé se dá dnes sehnat nejsnadněji a nejlevněji v dějinách.
Chudáci hasiči
Studie zveřejněná v odborném časopise American Journal of Preventative Health sledovala, jak se počet sebevražd (na pracovišti i mimo něj) měnil v průběhu času. Opravdu nejvíc vzrostl od okamžiku, kdy nastoupily první známky ekonomické krize. Autoři práce také zjistili, kdo je nejvíc ohrožen. Jde o muže – ti páchají sebevraždy v práci 15krát častěji než ženy. Nejčastějším věkem pro dobrovolný odchod ze světa není adolescence, jak by se někdo mohl domnívat, ale naopak věk kolem nástupu do důchodu: nejrizikovější skupinou jsou lidé ve věku 65–74 let.
Co se týká zaměstnání, tak ve studii jasně dominovali lidé pracující v bezpečnostních složkách – hlavně policisté a překvapivě také hasiči. Šance, že zemřou vlastní rukou, je u nich 3,5krát vyšší než u jakékoliv jiné skupiny zaměstnanců. Podle psychologů je to způsobeno tím, že mají nejblíž ke střelným zbraním…
Jediná profese, kde bylo více sebevražd v zaměstnání, byli farmáři – ale tam je tento údaj komplikovaný; především proto, že se u farmářů těžko rozlišuje mezi jejich prací a domovem. Dalšími ohroženými profesními skupinami byli výrobci a opraváři automobilů.
Psychologové také řešili, proč se lidé zabíjejí právě v práci. Výsledek je pozoruhodný: především proto, aby ochránili své rodiny. Sebevrahové zkrátka velmi často nechtějí, aby se jejich blízcí a milovaní museli vyrovnávat s tím, že najdou mrtvé tělo v domě.