Cena pro mladé české vědce: dostanou 6 milionů korun!
Mladí vědci se mohou hlásit do soutěže, kde si rozdělí 6 mil. Kč
Talentovaní mladí vědci mohou ode dneška do konce března znovu přihlašovat své výzkumné projekty do soutěže Neuron Impuls, která je zaměřena na základní výzkum. Rozdělí si celkem šest milionů korun. Částka je o milion vyšší než loni, protože nově je mezi podporované obory zařazena biologie. Informovala o tom Lada Brůnová z Nadačního fondu Neuron.
Vedle biologie je soutěž Neuron Impuls vypisována v oborech fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy. Je určena českým vědcům do čtyřiceti let. Z každého oboru je vybrán jeden projekt, který je podpořen až milionem korun. Od vzniku fondu už bylo v této soutěži rozděleno přes 25 milionů korun.
Na podporu základního výzkumu se nadační fond orientuje také kvůli tomu, že jeho financování bývá problematické. Výsledky jsou totiž těžko měřitelné a na rozdíl od aplikovaného výzkumu nepřinášejí okamžitý ekonomický přínos. "Z historie víme, že je to často jen otázka času, než základní výzkum napomůže k velkému objevu, který změní životy nás všech," uvedla v tiskové zprávě Monika Vondráková, ředitelka Nadačního fondu Neuron.
O rozdělení finančních příspěvků od mecenášů Neuronu rozhoduje vědecká rada složená ze špičkových českých vědců. "Důkazem, že se nám daří vybírat skutečně špičkové vědce, jsou ti, které jsme v minulosti podpořili a kteří později získali od Evropské výzkumné rady (ERC) elitní konsolidační grant v řádech desítek milionů korun," doplnila Vondráková.
Garantem nově zařazeného oboru biologie je rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Libor Grubhoffer. "V současné době vstupujeme do nové éry biologického výzkumu v naší zemi. Ta se vyznačuje zahájením činnosti celé řady moderních výzkumných infrastruktur základního biologického výzkumu či orientovaného výzkumu do oblasti biomedicíny či zemědělství. Mecenášská podpora tak přichází v pravý moment jako jeden z motivačních nástrojů, který by neměl uniknout pozornosti žádného mladého badatele v experimentálních či teoretických oblastech biologie," uvedl.
Loni podporované výzkumné projekty přinesly například nalezení článku, který chybí pro pochopení buněčných mechanismů a nemocí, včasné rozpoznání biomarkerů přednádorových lézí nebo vhled do minulosti prostřednictvím webu, který zpřístupní údaje z rakousko-uherských statistik.
ČTK