Celebrita, kterou 12 let bili do hlavy, tvrdošíjně tvrdí, že Země není kulatá
Smutným důkazem zmatenosti dnešní doby je existence fanoušků teorie o ploché Zemi. Bohužel ji propagují i některé známé celebrity.
Boxer astrofyzikem?
Carl Froch byl velmi úspěšným boxerem. V letech 2002–2014 se nechával tlouct do hlavy v rámci profesionální kariéry. Stal se dokonce šampionem v tomto náročném sportu – a současně získal dojem, že rozumí i mnoha jiným problémům. Například tomu, jaké geometrické tvary mají vesmírná tělesa.
V rozhovoru pro magazín the Daily Star dvaačtyřicetiletý boxer popsal svou představu vesmírné kosmologie, podepřenou mnoha údery do hlavy: „Země je plochá, na 100 procent. Není jediný důkaz o jejím zakřivení a tahle falešná vesmírná agentura NASA používá počítačově upravené fotky a každá z nich je jiná.“ Na další dotazy novinářů uvedl, co je na snímcích NASA kompromitující: „Dívám se na ně a říkám si: počkej chvilku, ty vypadají jako nakreslené!“
Až to uvidím na vlastní oči...
Současně ale sportovec, který se živí dnes jako komentátor, naznačil, že existuje způsob, který by ho o kulatosti Země přesvědčil: kdyby mohl letět do kosmu a osobně se na naši planetu podívat shora. „Když někdo, jako je Richard Branson, poletí tam nahoru a začne dělat charterové lety a pak se podívám dolů a uvidím, že je Země kulatá, tak teprve potom uvěřím, že je opravdu koule,“ dodal myslitel.
Plochá nebo kulatá je Země? Snímky z vesmíru nejsou důkaz Zdroj: http://pixabay.com
Odpusťte tomuto textu ironický tón. Přesvědčení vysloužilého sportovce by mohlo být vtipné nebo komické, kdyby ho nešířil mezi své fanoušky, kteří oprávněně obdivují jeho nezpochybnitelné sportovní úspěchy. Kompetence v boxu ale nijak nepomáhá v řešení kosmologických otázek. Carl Froch navíc není zdaleka jediným populárním sportovcem, který pomáhá šířit bludy o ploché Zemi. Nedávno se stejnou úvahou přišel bývalý anglický hráč kriketu Freddie Flintoff, který zpochybnil nejen to, že je Země kulatá, ale dokonce i to, že se otáčí.
Z jeho argumentů je dobře vidět, že zasvětil sedmou třídu na základní škole tréninku kriketu, a nikoliv studiu fyziky: „Když letíte vrtulníkem – a sledujete Zemi ze vzduchu, jak to, že se vám neotáčí pod nohama?!“ zaskočil novináře z bulvárního deníku Metro. Čtenářům Prima ZOOM je zbytečné vysvětlovat prostý systém vztažných soustav, pro ty mladší, kteří se to ještě ve škole třeba nemohli učit, je tu jednoduché video, které ukazuje, jak je možné díky tomu například poskakovat na trampolíně, která se veze na jedoucím nákladním automobilu:
Text: Martin Kolář