Rodiny mrtvých a znetvořených dětí žalují Apple, Microsoft nebo Teslu za nebezpečnou těžbu kobaltu
Po kobaltu je obrovská sháňka. Ale za jakou cenu?
Apple, Microsoft, Dell, Alphabet a Tesla. Dnes nebude řeč o novém mobilu, softwaru ani technologii. Na těchto pět největších amerických technologických společností byla podána žaloba. Obvinění podala nezisková organizace International Rights Advocates, jež zastupuje 14 rodin z Konžské demokratické republiky. Ty nařkly technologické firmy ze spoluúčasti na vážných zraněních nebo úmrtích jejich dětí při těžbě kobaltu, který společnosti používají při výrobě telefonů, počítačů, elektromobilů a mnoha jiných výrobků. Otevřel se tak první případ, kdy megalomanské společnosti čelí takovému obvinění.
Konžská žaloba
Okresní soud ve Washingtonu přijal v rámci spisu fotografie, na nichž byly zachyceny děti se znetvořenými nebo chybějícími údy. Šest ze 14 dětí v tomto případě přišlo o život po zhroucení tunelů, ostatní utrpěly vážná zranění nebo ochrnutí. „Tyto společnosti, nejbohatší společnosti na světě, tyto fantastické společnosti vyrábějící gadgety, dovolily, aby byly děti zmrzačeny a zabity, aby získaly svůj levný kobalt,“ řekl Terry Collingsworth, právní zástupce rodin a dětí z Konga. Žalující strana mimo jiné požaduje odškodnění za nucené práce, bezdůvodné obohacení, nedbalou kontrolu a úmyslné utrpení.
Otřesné podmínky
Některé děti donutila extrémní chudoba jejich rodin opustit školu a začít pracovat v kobaltových dolech. Za svoji práci dostávaly zhruba 2 dolary denně. Podle žaloby musely pracovat v otřesných podmínkách šest dní v týdnu. Vlastníkem dolů je mimo jiné těžařská společnost Glencore. Její vedení uvedlo, že jakékoliv nucené nebo povinné práce dětí netoleruje. Americká nadnárodní společnost Dell obvinění popřela a zahájila vlastní vyšetřování. Ostatní firmy se k obvinění konkrétně nevyjádřily.
„Nikdy jsem se nesetkal se závažnější asymetrií při rozdělování příjmů mezi horní a spodní částí dodavatelského řetězce,“ řekl Siddharth Kara, který se zabývá moderním otroctvím a v započaté soudní při figuruje jako znalec. Ačkoli žádná z technologických firem předmětné doly nevlastní, podle obžaloby mohly na těžbu dohlédnout a nezákonným praktikám zamezit. „Za 35 let praxe jsem jako advokát v oblasti lidských práv nikdy neviděl tak extrémní zneužívání nevinných dětí ve velkém měřítku. Tato krutost a chamtivost se musí zastavit,“ komentoval Collingsworth.
Nedostatkový kobalt
Kobalt je nezbytný pro výrobu lithiových bateriích. Právě ty jsou každoročně v hojné míře využívány v milionech produktů technologických společností z celého světa. Zhruba 50 % zpracovaného kobaltu se nachází v dobíjecích bateriích. Obrovskou poptávku po namodralém, tvrdém kovu způsobila éra chytrých telefonů, tabletů, počítačů, elektroaut a jiných zařízení. Zájem se za posledních pět let ztrojnásobil, přičemž se do konce roku 2020 očekává další dvojnásobný nárůst.
Více než 60 % kobaltu pochází z Konga, které patří mezi nejchudší a nejméně stabilní země světa. Rodiče konžských dětí nejsou často schopny své děti uživit, proto jsou jejich potomci nuceni odejít do dolů. Pokud je dítě příliš malé, pracuje na povrchu nebo nosí pytle. Starší a fyzicky zdatnější děti vykopávají tunely. Těžení rudy je nejnebezpečnější. Tunely jsou vykopávány primitivními nástroji, bez zkušeností a ohledu na bezpečnost. S největší pravděpodobností však nebude tato africká země jediná, kde děti tvrdě pracují a umírají. Podle Walk Free a Mezinárodní organizace práce se dnes moderní otroctví, které zahrnuje i nucené sňatky, týká více než 40 milionů lidí. Nejhorší situace panuje v Severní Koreji a na území státu Eritrea.
Text: Petr Smejkal