Alkohol, nebo marihuana? Amerika má jasno
Když se mluví o návykových látkách, poměrně často se srovnává marihuana s alkoholem. Americký úřad řadí marihuanu mezi nebezpečné drogy, kam spadá nejen heroin, ale i koupelové soli.
Alkohol, či marihuana, to je to oč tu běží
Administrativa USA se k otázce drog staví poměrně jednoznačně a velmi striktně. „Podle National Institutes of Health mají v roce 2010 situace spojované s požíváním alkoholu na svědomí více než 1,2 milionu návštěv na lékařské pohotovosti. Centra pro kontrolu nemocí uvádějí, že nadměrná spotřeba alkoholu každoročně způsobuje ve Spojených státech amerických zhruba 88 000 úmrtí.
Odnětí alkoholu těžkým pijákům může mít stejně děsivé příznaky jako samotný alkoholismus. Alkoholici se po odejmutí alkoholu mohou dočkat celé plejády následků: od mírných třesů až po děsivé záchvaty a smrt. Avšak není to jen alkohol, čeho se lékaři děsí. Kokain může způsobit srdeční infarkt, selhání ledvin a komplikace během těhotenství jako například odtržení placenty. Metamfetamin může vyvolat řadu reakcí od přehřátí organismu až po kardiogenní šok. Opioidy jako morfin mohou způsobit pacientům respirační selhání s následkem smrti. Nitrožilní užívání drog představuje riziko hepatitidy, srdečního onemocnění, nebo dokonce mozkových abscesů,“ píše odborný měsíčník Scientific American.
Konopí pro abstinující?
Nathaniel P. Morris, psycholog z Stanford University School of Medicine se domnívá, že náhražkou pro abstinující a riziku nenadálých zdravotních příznaků vystavené osoby by mohla být právě marihuana. Podle něj má vztah federální vlády k marihuaně daleko ke skutečné péči o pacienta. Marihuana je podle americké vlády stejně nebezpečná a náchylná ke zneužití jako alkohol, kokain, metamfetaminy nebo opiáty, které lze získat pouze na lékařský předpis. „Postoj americké vlády ke konopí s obsahem THC absolutně neopovídá stavu, který odráží klinická medicína. To ale neznamená, že by marihuana byla neškodnou drogou,“ tvrdí Morris.
Jako klinický psycholog, jehož dennodenní praxí je styk s psychicky nemocnými jedinci, ví, že užívání kanabioidů má vliv na mozek a způsobuje psychotické stavy. Existuje řada studií jasně dokazujících, že užívání konopí ulevuje od dlouhodobých bolestí nebo pomáhá při Alzheimerově chorobě. „Už několik let si mažu operovaná kolena konopnou mastí, kterou si sama vyrábím, a upřímně řečeno, nedám na ni dopustit. Žádné masti, které jsem běžně kupovala v lékárně, mi od bolesti nepomáhaly tak efektivně,“ říká důchodkyně Marie K., která si rostliny konopí sama pěstuje. Podobná je Morrisova zkušenost. Marihuana zkrátka a jednoduše pomáhá.
Otázkou už ani tak není, zdali konopí je, či není škodlivé, neboť záleží jen na úhlu pohledu. Jde jen o to, který z pohledů převáží natolik, že k němu přihlédnou i státní orgány s možností legalizace i restrikce. Ty americké se zatím kloní k tomu, že „travka“ je vskutku extrémně nebezpečná záležitost.
Text: Topi Pigula