27. října 2019 06:00

6 vynálezů, které budou do konce století minulostí: Hodinky, kravaty i uhlí

Doba letí jako bláznivá, a mnohé technologie, které běžně užívali naši dědové a babičky, dnes vnímáme archaicky. Jaké naše vynálezy však čeká v budoucnu něco podobného?

Hodinky

Hodinky máme tendenci brát jako symbol statusu i dochvilnosti. V reálu nemusejí být ani jedno z toho, přesto patří hodinky k symbolu muže skoro stejně jako kapesní nožík. Jenže stejně jako dnes po kapsách nosí nožík už jen minorita lidí, s hodinami to bude nejspíše brzy podobné. Ve století 20. a 21. by jeden skoro zapomněl, že osobní hodinky jsou vynález zhruba posledního století a půl. Ačkoliv i na konci století můžou hodinky přežít, ať už u milovníků retra anebo ve formě chytrých hodinek, alespoň momentálně se zdá, že chytré telefony a jejich případní kapesní, nikoliv příruční následovníci udělají s hodinkami po mezigenerační výměně rychlý proces.

Fotoaparáty

Prakticky totéž lze říct i o řemesle focení. Vlastně u žádného vynálezu, nelze předpovědět, že odejde zcela. Konec konců, i koně dnes existují - nemají však formu dominantního režimu dopravy jako měly před průmyslovou revolucí. Fotoaparáty se stále výrazněji soustřeďují do telefonů. Postprodukce dovede stále větší divy. Možná, že specializované aparáty budou stále existovat - třeba pro zachycení trojrozměrných nebo 360° snímků. Pár nadšenců bude zřejmě stále používat i analogy. Avšak foťáky kolem krku na zachycení dvourozměrných fotek, jak jsme se je naučili nosit ve století 20., budou působit stejně, jako dnes působí prehistorické daguerrotypie.

Brýle

Doposud jsme zmiňovali hlavně vynálezy, které se integrují do mobilních telefonů. Jejich osud však zřejmě časem čeká i korektivní optické udělátka známá jako brýle. Již dnes jsou brýle často vytlačovány kontaktními čočkami. Jejich nošení však není pro každého, a je mnohdy spojené s nepříjemným nasazováním a vyndáváním čoček. Na tom sice asi mnoho nezmění, čočky samotné však můžou dostat daleko více propriet a spojit se s chytrými brýlemi, potažmo telefony, v novém displeji, který zkrátka svými benefity překoná méně příjemné nasazování. Nakonec i rozšiřování laserové operace očí a podobných zákroků sníží nutnost nosit brýle z čistě zdravotních důvodů na absolutní minimum.

Kravaty

Nějakou proměnou dost možná projde i oděvnictví. Již dnes jsou kravaty mimo svět nejvyššího byznysu, svatby a pohřby vyloženě okrajovým doplňkem. Není se čemu divit - kravaty jsou komplikovaným doplňkem, na kterou v uspěchaném světě už nezbývají mentální ani časové kapacity. To, jak se oblékají muži a ženy (popřípadě kyborgové a mutanti...), se časem nevyhnutelně změní. Kdo se dnes ohákne jako Dan Nekonečný, nejspíše bude vyčuhovat z davu. Pestrobarevné oblečení bylo však v minulosti normou, vedle níž dnešní saka nebo i montérky vypadaly prazvláštně nudně. Jak bude vypadat oděv zítřka, těžko určovat. Vzhledem k sestupné tendenci kravat lze ale očekávat, že minimálně tento doplněk jeho součástí nebude.

Uhlí

Nenechte se mýlit, uhlí je báječný a vysoce efektivní zdroj energie. Ne nadarmo jeho používání nakoplo průmyslovou revoluci do nevídaných obrátek. Minimálně do poloviny století tak, bohužel pro lidské zdraví, lze očekávat spíše nárůst jeho používání zejména v rozvojových zemích. S uhlím je však spojeno příliš mnoho problémů zdravotního charakteru, které nakonec inherentně mají vliv i na problémy ekonomické a ekologické. Pokud lidstvo vyhraje svůj nynější zápas s klimatickými změnami, stane se tak skrze osedlání efektivního a čistšího zdroje energie - ať už to budou efektivnější solární panely, bezpečnější jádro, termojaderná fúze anebo kombinace všeho dohromady. Uhlí nakonec bude stejně archaické, jako je dnes topení dřevem - jenom s tím rozdílem, že do krbu si pro uklidnění mysli ošatku uhlí asi nasype málokdo.

Náhradní součástky

Pokud jste kutil a/nebo rádi šetříte, je dnes lovení náhradních dílů nedílnou součástí vašeho života. Není třeba hned renovovat veterány - i jiné domácí opravy vyžadují ty či ony náhradní díly, jejichž shánění vyžaduje čas a energii. Již dnes si nadšenci řadu podobných součástek můžou vytisknout sami na 3D tiskárně. Avšak dnešní tiskárny jsou stále méně praktické, a typicky (v osobním užívání) tisknou jenom plasty. 3D tisk kovů však již v průmyslu existuje, a očekává se, že může výrobu součástek zlevnit až padesátinásobně. V horizontu století můžou být domácí tiskárny něco zcela běžného - a i pokud byste je doma nechtěli, objednat si součástku na míru, bude mnohem snazší, než ji hledat v přihrádkách obchodů nebo garáží.

Transplantace

Když už jsme se zastavili u 3D tisku, jeho možnosti sahají dalece za výrobu pevných předmětů. Stále výrazněji jde kupředu i obor biotisku tkání a časem i orgánů. Dnes máme transplantace orgánů spojené s nutnou tragédií někoho jiného - aby vám doktoři vyměnili srdce, je třeba čekat, než někdo jiný o své srdce přijde. Biotisk by to však mohl změnit již za jednu generaci. Technicky vzato tedy transplantace nezmizí, odstraněni budou jenom dárci orgánů, které nahradí mašiny zvládající biotisk. Prakticky ale slovo "transplantace" původně znamená "přesadit něco“ (původně rostlinu) z jednoho místa na druhé, což už nebude ve věku biotisku úplně pravda.

Noviny

Je to paradoxní, ale nelze jistě očekávat, že dojde na absolutní eliminaci papíru. Papír má a ještě dlouho bude mít celou řadu podstatných výhod - tou první je, že je veskrze demokratický. Abyste si přečetli noviny, stačí vám ony noviny (a schopnost číst). Vzhledem k rozdílnému tempu pokroku, a bohužel i , lze očekávat, že i na konci století budou žít ještě lidé z nejchudších států či regionů, kteří se nenaučili ovládat počítače anebo na ně jednoduše nemají finance. Bude jich však stále méně a méně, a papírové noviny, onen neskladný posel dobrých i špatných zpráv stejně tak jako cílených fake news, tak nakonec bude nucen plně přejít do on-line světa. Zdali něco takového ovšem potká i časopisy a knihy, které jsou určeny pro trochu jiné používání, je však jisté rozhodně mnohem méně.

Rádio

Řeč nyní není o radiových vlnách, těm se nejspíše bude velmi dobře dařit i na konci století, nýbrž o rozhlasu jako formě předávání informací. Již dnes mají rádia velký problém v úbytku posluchačů - stejné informac e jsou snáze dostupné na internetu, ale i v televizi. Co rozhlas ovšem stále drží nad vodou, jsou řidiči - ti si nemůžou dost dobře přečíst článek na telefonu nebo si pustit televizi, aniž by spustili oči z vozovky. Očekávaný příchod samořídících vozidel ale i této výspě nejspíše po několika generacích od svého příchodu zatne tipec. Neznamená to, že něco jako rozhlas nebude na konci století existovat - vysílat však bude jenom o internetu, a dost možná v hodně odlišném formátu, než jsme dnes zvyklí.

Ještě něco?

Nic z výše uvedeného samozřejmě není tesáno do kamene - pokud zítra dorazí konec civilizace, nejspíše se třeba papír či mechanické hodinky budou ještě dlouho hodit. Predikce však odpovídá nynějším trendům. Na druhou stranu, jak však říká profesor Peter Norton z Virginské univerzity, ačkoliv je zastarávání technologií realitou, ve skutečnosti probíhá obvykle pomaleji, než si připouštíme. A rozhodně ne vždy nahradí jedna technologie jinou - ani vysavač neznamenal konec košťat. Co však lze očekávat, je ústup řady vynálezů z jejich nynějšího dosavadního postavení. Takže naši pravnuci budou možná jednou muset ještě dlouho svým dětem vysvětlovat, co to vlastně byly kravaty či jiné vynálezy, které dnes považujeme na běžnou součást životů. Svět ani stárnutí věcí nezastavíme. Text Ladislav Loukota

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom