9. července 2019 10:00

Desítky nových dokumentů zdarma online – užijte si léto s Prima ZOOM

Užijte si stovky hodin kvalitních dokumentů z vysílání Prima ZOOM online – právě teď je pro vás připravena nabídka dokumentů od přírodopisných, přes katastrofické a historické až po záhady a konspirace. Na stránkách Prima ZOOM právě otevíráme dokumentární bufet all-inclusive!

Jak houby stvořily náš svět

Houby jsou už od počátku hnacím prvkem evoluce na souši. Obyvatelé říše hub patří k nejstarším a nejodolnějším životním formám světa. Proplétají se ve složitých sítích a spojují celé lesy. Houby tvoří komplikovaný systém a jako přirozený internet spojují všechny stromy. Neřadí se ani ke zvířatům, ani k rostlinám. Mají své vlastní biologické království. Existují už miliardu let a na souši odstartovaly proces evoluce. To ony strávily kameny, ze kterých vznikla půda, na níž se mohly uchytit rostliny, díky kterým se změnila atmosféra a začala evoluce velkých živočichů, včetně nás. Právě díky houbám dostal život další šanci po každé katastrofě v pohnuté historii Země.

Austrálie: Po stopách předků

Na první pohled je Austrálie velmi mladý kontinent, kde se toho moc nedělo. Jenže opak je pravdou. První lidé přišli na sever Austrálie někdy před 65 000 lety, ještě před vyhynutím obřích živočichů. Podle studie zveřejněné v časopise Nature je to o 5000 let dříve, než se dosud usuzovalo. Antropologové a archeologové se dosud nemohli shodnout na době příchodu prvních lidí na australský kontinent, uváděla se doba před 60 000 a 45 000 lety.

Léčebna Broadmoor: Historie šílenství

Posledních 150 let je broadmoorská psychiatrická léčebna nejobávanějším vězeňským zařízením v Británii. Přední kriminolog David Wilson odhaluje příběhy místních pacientů a zkoumá, jak se léčba duševně nemocných kriminálníků změnila od druhé poloviny 19. století.

Superkáry

Designer Elo vlastní muzeum unikátních aut a také je rád přestavuje. V každém díle se společně se svým kamarádem, vynikajícím automechanikem Willem, pouští do originální přestavby aut. Každá proměna je originál, a ať už jde o Mustang, Ferrari, nebo Volkswagen Camper, skrývá se za ní zajímavý příběh.

Peklo na lodi Galahad

Během argentinského leteckého útoku na dvě lodě britského námořnictva Sir Galahad a Sir Tristram. 8. června 1982, uprostřed války o Falklandy, přišlo o život 53 mužů. Jednalo se o největší katastrofu a nejdrtivější ztrátu lidských životů, kterou britské námořnictvo utrpělo od konce druhé světové války. Dokumentární film Peklo na lodi Galahad se po třiceti letech k události vrací, aby pomocí dosud nezveřejněných archivních záběrů a digitální animace zrekonstruoval kompletní příběh této tragédie.

Jste pověrčiví?

Když rozsypete sůl, hodíte ji přes rameno? Klepete na dřevo, když chcete, aby něco vyšlo, nebo si něco přejete před sfouknutím svíček na narozeninovém dortu? A jak to máte se šlapáním na praskliny na chodníku, zabíjením pavouků nebo otevíráním deštníků uvnitř místnosti? Co děláte v pátek třináctého? Podívejte se na svět pověr z trochu jiného úhlu.

Toulky britskou minulostí

Herec a komik Tony Robinson se vydává na deset pozoruhodných výprav britskou krajinou, aby vám přinesl ty nejzajímavější příběhy z anglických dějin. Týkají se trasy, již si zvolil, a přibližují barevnou minulost vybraných historických událostí nebo celých období. Zajímá vás život za vlády Jindřicha VIII., osudy pašeráků v Cornwallu, římské stopy v Británii nebo tajemství Stonehenge? Pak jste na správné adrese.

Psí akademie

V Británii se nachází psí akademie, která cvičí psy na vyhledávání drog nebo bomb. Psi se většinou shánějí po útulcích, přičemž musí projít nejrůznějšími testy. Podívejte se, jak se sžívají budoucí psí specialisté se svými psovody.

První světová válka: Západní fronta

Nasazení ANZACU (australských a novozélandských vojenských sborů) v první světové válce je dodnes pro Austrálii a Nový Zéland velkým tématem. Na začátku války byl ANZAC tvořen výhradě z dobrovolníků a první australské jednotky utrpěly od Němců těžké porážky. Australané neměli moc zkušeností a Němci byli o mnoho agresivnější. Postupně se ale začala karta obracet.

Ráj tučňáků

U západního pobřeží Austrálie, v chráněné oblasti národního parku, leží vápencový ostrov o rozloze 12,5 hektarů, který je přírodním unikátem. Obývá ho množství živočišných druhů a je dokonalým místem pro výchovu mláďat. Na ostrově hnízdí kolonie tučňáků nejmenších, žije jich tu 700 párů. Tučňák nejmenší je asi 40 centimetrů vysoký a váží okolo jednoho kilogramu. Kolonie tučňáků zkonzumuje ročně 50 tun ryb. Hnízdí tu i pelikán australský, který je největším druhem na světě.

Antarktida: Rok na ledu

Anthony Powell z Nového Zélandu, který větší část života strávil v Antarktidě, věnoval svému časosběrnému filmu deset let života. Antarktida je rozlohou větší než USA. Je to asi nejizolovanější místo na naší planetě a životu tam je těžké se přizpůsobit. Všechny, kteří tam pobývají, spojuje smysl pro dobrodružství. V létě tu pracuje jen 5000 lidí, v zimě jejich počet klesá na méně než 700. Je zde kolem 30 trvale obsazených stanic. Největší základnou je McMurdo ležící u moře na Rossově ostrově.

Co bylo po Statečném srdci

Samozvaný vládce Robert Bruce se na přelomu 14. a 15. století, v době legendárního Williama Wallise, vydal s vojskem ze Skotska na irské území, aby vyhnal Angličany a ujal se trůnu. Jeho invaze do Irska byla pro Angličany překvapivým tahem. Následovaly roky bojů, obléhání hradů i bitev v otevřeném poli. To vše ale už po smrti rebela Williama Wallise, proslaveného filmem Statečné srdce.

Válečníci od Waterloo

Před více než dvěma sty lety se 18. června 1815 střetly armády Napoleona Bonaparte a vévody z Wellingtonu v bitvě u Waterloo. Přes pro Napoleona skvělý začátek bitvy nakonec ustupující Britové spolu s pruskými spojenci dokázali odvrátit francouzskou ofenzivu a ukončili napoleonské války v Evropě. Bitva u Waterloo je tak nejen ukázkou mistrovské taktiky, ale také chyb, obou stran, ale především významným mezníkem evropských i světových dějin.

Věda versus Bůh

Věda, nebo víra? Vědci a zástupci církve diskutují nad vznikem vesmíru a života a nad otázkami týkajícími se neobjasněných stránek mysli a vědomí. Mnoho zásadních tvrzení stále není úplně objasněno a zůstává více otázek, než odpovědí.

Muž, který fotil velkou válku

Svobodník George Hackney odjel v říjnu 1915 na západní frontu 1. světové války a přibalil si s sebou svůj kapesní deskový fotoaparát Climax, ačkoli fotografování bylo povoleno jen oficiálním fotografům. Sloužil u královských irských střelců a zachytil období od října 1915 až do září 1916, kdy byl raněn. Jeho album je zcela výjimečné, fotografie mají výbornou kvalitu i kompozici. Na svých fotografiích zachytil, jak vojáci na frontě žili a jak umírali, přírodu, ale i krajinu smrti – vybombardované vesnice v Normandii.

Na stopě zvířecích zločinů

Doktor Rhys Jones bojuje za záchranu ohrožených divokých zvířat na území Walesu. Spolupracuje s policií, se skupinami chránícími přírodu a zainteresovanými členy veřejnosti a všichni společně se snaží chránit zvířata před lidmi a lidi před zvířaty.

Hrdinové od Sommy

Jedna z nejnákladnějších a nejkrvavějších bitev 1. světové války začala 1. července 1916. V tento den zahájily britsko-francouzské divize kombinovaný útok proti dobře opevněným německým obráncům v povodí řeky Sommy ve Francii. Od ranních hodin opouštěly vlny útočících vojsk zátiší svých nepohodlných zákopů a postupovaly přes „zemi nikoho“ rovnou vstříc těžké nepřátelské kulometné palbě. Na konci dne útočící řady prořídly o 57 tisíc vojáků, z nichž 20 tisíc přišlo nenávratně o svůj život. A co hůř, obrovské krveprolití s vývojem války prakticky nijak nehnulo. Připomeňte si sedm vyznamenaných hrdinů z bitvy na Sommě, při které za 141 dní zemřel asi milion vojáků. Předvedli odvážné činy, při kterých s nasazením vlastního života zachránili své spojence a kamarády.

Zkáza Britanniku

Tragédie Titaniku se neměla už nikdy opakovat, bohužel se tak stalo. Neštěstí tentokrát potkalo sesterskou loď Titanicu, největší britskou loď Britannic, který se potopil dokonce třikrát rychleji než Titanic, a to za pouhých 55 minut. Stalo se tak 21. listopadu 1916 u řeckého ostrova Kea, když nastal výbuch v dolní části lodi. Podle některých teorií zasáhlo loď německé torpédo. Odborníci si touto teorií však nejsou jistí, mnohem pravděpodobněji loď najela na minu. Přestože téměř okamžitě začala evakuace do záchranných člunů, vyžádala si tragédie 30 obětí.

Tajný život materiálů

Kámen, dřevo, třpytivé sklo, ale i termoplastický polymer tisknutý 3D, grafenový inkoust nebo kousek oblohy v pevném skupenství. Žijeme v době, kdy se limity různorodosti materiálů posouvají dále díky zdokonalování technologií a vytříbenému smyslu pro hledání unikátních alternativ. Přírodní zdroje jsou ale velmi omezené a lidstvo musí vyhledávat a zkoumat nové materiály, které by budoucnost těchto zdrojů prodloužily. Jak fotosyntéza ovlivnila moderní solární energii? Je možné hrát na trojrozměrně vytištěné housle z termoplastického polymeru? A mohli bychom žít v budovách, které by se samy opravovaly?

Tajemný svět stromů

Fascinuje vás svět stromů a jejich role v dějinách i lidovém umění? Anebo jen vnímáte obrovský přínos stromů pro celkový koloběh života i naši každodenní existenci… Natáčelo se během čtyř různých ročních období v překrásné přírodě po celém Irsku a hlavními hrdiny se staly místní i naturalizované exotické druhy stromů, ale také lidé kolem nich.

Druhá světová válka: Cena říše

V průběhu druhé světové války se svět zcela přetvořil. Souvislosti, které nakonec vedly k rozpoutání nejničivějšího konfliktu v dějinách lidstva mají své kořeny v předchozích desetiletích. Vydejte se spolu s tvůrci v celkem 13 epizodách rozsáhlého filmového projektu krok za krokem zpátky do válečných let a poznejte cenu za udržení impéria.

Sám napříč Antarktidou

Australan Geoff Wilson sice nemá mnoho zkušeností, ale zato má odvážný plán. Chce úplně sám překonat Antarktidu. Odborníci mu nedávají žádnou naději na úspěch, všichni tvrdí, že takový nezkušený dobrodruh jako on nemůže obstát. Geoff přesto vyrazil ve stopách největších polárních průzkumníků v dějinách Roberta Scotta, Doughlase Mawsona a Roalda Amundsena.

Australská železnice

Složitost úkolu přepravy stále rostoucího počtu cestujících a klíčových zdrojů napříč celou Austrálií nepřestává fascinovat nejen železniční fanoušky. Armáda pracovníků se dře dnem i nocí, bez ohledu na spalující vedro či obrovské vzdálenosti, aby pomocí nejvýkonnějších vlaků přepravila vše, co je třeba.

Tajemní languři

V horském pásmu v Číně žijí languři, to jsou primáti, kteří žijí ve velké nadmořské výšce, až 4000 metrů. Nikde jinde na světě opice v takových výškách nežijí. Potrava je v této oblasti velmi vzácná, proto mají languři žaludek uzpůsobený k trávení různorodé potravy. Langurů na světě žije asi jen 15 000 a patří mezi druhy silně ohrožené vyhynutím.

Přeživší z ponorky Perseus

Britská ponorka Perseus na počátku druhé světové války úspěšně operovala ve východním Středomoří, ale 6. prosince 1941 najela v Jónském moři na italskou minu. Zachránil se jediný muž z posádky, kterému se podařilo doplavat k řeckému ostrovu Kefalonia, kde ho místní lidé 18 měsíců ukryvali. Fascinující příběh na pozadí války ve Středomoří.

Kapitánova cesta

V roce 1588 byl španělský kapitán Francisco de Cuéllar obviněn z neposlušnosti k vlastní armádě a byl odsouzen k trestu smrti. Loď, která ho měla přepravit na místo popravy, však ztroskotala na březích irského hrabství Sligo. Z 1000 naloděných mužů přežilo 300 a z nich Irové 100 Španělů popravili. Cuéllar díky pomoci místního katolického šlechtice přežil. Přes belgické Flandry se nakonec vrátil do Španělska, aby o svých dobrodružstvích vydal knihu.

Dinosauří ozvěna

Kanadská provincie Alberta je světoznámá lokalita s vysokým počtem nálezů dinosauřích fosílií. Dnes je to oblast zvětralých, holých skal a travnatých plání, ale před milióny let, v době křídy, ležela Alberta u moře, vládlo zde tropické podnebí a pokrýval ji bujný porost, který dinosauři spásali. Celkem je dosud známo asi 1000 druhů dinosaurů a v Albertě bylo nalezeno 100 druhů a dochází k objevům stále dalších.

Grónská výprava

Australan Geoff Wilson je zkušený polárník, v roce 2014 přejel sám Antarktidu a překonal 3400 kilometrů. Nyní se rozhodl, že se spolu se svým zetěm a polárním začátečníkem Simonem Goodburnem pokusí překonat rekord v nejrychlejším přejetí grónského ledovce s pomocí větrem hnaných draků.

Divy Velkého bariérového útesu

Velký bariérový útes leží při severovýchodním tropickém pobřeží Austrálie. Největší korálový útes na Zemi je i největším živoucím organizmem na Zemi. Jeho délka je 2400 kilometrů, tvoří ho na 3000 jednotlivých útesů a rozkládá se na ploše 344 000 kilometrů čtverečních. V jeho blízkosti žije 1500 druhů ryb, 6 druhů želv a 17 druhů mořských hadů. Před 20 000 lety to byl suchozemský vápencový útes se zelenými pastvinami. Při zvýšení hladiny moře se ocitl pod vodou a porostl korály. Korálů je přes 600 druhů a daří se jim jen v teplých a čistých vodách s ekosystémem v rovnováze. Po natočení filmu došlo v letech 2017 a 2018 k masivnímu bělení, které zasáhlo 90 procent Velkého bariérového útesu. Lidstvo musí svůj současný způsob života změnit, jinak celý útes zahyne.

Užijte si i další dokumenty a dokumentární série z nabídky Prima ZOOM:

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora