4 způsoby, jak převést peníze ve štěstí
Jaký je vztah štěstí a peněz? Kdybyste vyhráli miliony, zachovejte se podle těchto rad.
„Štěstí je krásná věc, ale prachy si za ně nekoupíš,“ zpívá Richard Müller v jedné ze svých písní a v jiném verši dodává, že „prachy si za něj nekoupíš“. Obráceně to, alespoň podle vědců, jde. Existuje způsob, jak si koupit štěstí, respektive šťastnější pocit ze života. A netkví v nových hodinkách, drahém alkoholu či možnosti mít auto lepší než má soused.
Od jaké částky nás peníze činí šťastnými?
Podle studie provedená ekonomem Angusem Deatonem (mimochodem jde o držitele Nobelovy ceny za ekonomii) a psychologem Danielem Kahnemanem, kteří analyzovali situaci 450 000 respondentů, základem je dosáhnout jisté finanční stability. Z jejich výzkumu vyplynulo, že roční příjem pod 75 000 dolarů (což je zhruba 1 725 000 korun) vede v USA k vyšší rozvodovosti a silnějšímu vnímání denních stresů.
Jakmile se zbavíte stresoru z denního finančního nedostatku, můžete si peníze začít užívat, přičemž Laura E. Baize, finanční konzultantka a autorka knihy Sons of God, Daughters of Men udává 4 způsoby, jak si pomoci peněz koupit lepší pocit ze života.
1. Kup si zážitek
„Jak dlouho vám vydrží radost z nového auta nebo iphonu?“ ptá se L. E. Baize? A jak dlouho budete vzpomínat a v historkách si znova „užívat“ let balónem, seskok padákem. Do smrti můžete zužitkovávat zkušenost nebo dovednost, kterou se naučíte na zážitkové akci. Zkušenosti formují vaši osobnost. Člověk, který cestuje, má výrazně menší pravděpodobnost, že se stane rasistou či homofobem.
2. Šiřte štěstí
Darováním peněz si zlepšíte pocit štěstí. Dokonce na to existuje důkaz v podobě studie provedené v roce 2016 a publikované v prestižním Nature Communications. Vědci zjistili, že když dáváte peníze na charitu či dobrou věc, bez ohledu na velikost darované částky se části vašeho mozku, které ovládají vaši náladu, posilují a vytvářejí pocit štěstí.
3. Pomozte milovaným
Situace je podobná věnováním peněz charitě. Pokud můžete pomoci milované osobě, vytvoříte emocionální pouto. Na druhou stranu je potřeba tady být obezřetný, aby si člověk v rámci rodiny nezadělal na negativní emoce. Ale to už souvisí více s ekonomickou gramotností a znalostí daného člověka.
4. Vytvořte si více svobody
Svoboda znamená dělat to, co chci a ne to musím. Jakmile budeme mít více času na koníčky, a je jedno, zdali je to zahrádka okolo domu nebo návštěvy galerií či fotografování, zásadním způsobem se změní vaše psychická rovnováha. Můžete se vzdělávat, více číst… anebo třeba jen chodit na procházky.
Peníze vás mohou učinit šťastnými, ale musíte je utratit správným způsobem. Na světě je až příliš příkladů, kdy náhle zbohatnuvší jedinec špatně investoval, své jmění propil, prohýřil či prosázel a v důsledku se jeho kvalita života nejenže nezlepšila, ale naopak šla prudce dolů. Text: Topi Pigula