Dívkám se ve škole daří víc než chlapcům. Dříve to přitom bylo naopak
Muži měli dlouhá tisíciletí před ženami evoluční výhodu. Ale díky tomu, jak změnili svět, si zadělali na problém: současná podoba světa totiž výrazně nahrává ženám a jejich schopnostem…
„Všechno to souvisí s mozky a tělesnou chemií,“ vysvětlil pro Economist Sir Anthony Seldon, expert na britský vzdělávací systém. „Výkonnost a inteligence nejsou pro dnešní mladé muže cool,“ popsal problém. Většina škol v Británii se potýká se stejným problémem: dívky výrazně překonávají ve většině výkonů mladé muže – a to i v oborech, kde muži doposud tradičně dominovali…
Je to novinka – zatím vždy bylo více univerzitních absolventů z řad mužů, ale v současné době se trend otáčí. Zatímco dříve se na školách snažili podporovat, aby se tam hlásily ženy, dnes to vypadá, že už brzy budou potřebovat muže.
Prvním státem, který se začal s tímto problémem systematicky vypořádávat, je Švédsko. Bohatá severská země si na rovnost příležitostí opravdu potrpí – a tak spustila program, který má přijít s vysvětlením „chlapecké krize“. V Austrálii už zase museli zavést výukové programy, které se snaží přimět chlapce, aby alespoň trošku četli.
divky chlapci skola 2 Zdroj: istock.com
Matematika – jediný obor, kde jsou muži lepší. Zatím...
Jediným oborem, kde celosvětově zatím dominují muži, je matematika. To potvrzují nejen zkušenosti kantorů, ale také velká studie OECD. Ve věku 15 let mají chlapci před dívkami lehký náskok, v ostatních přírodních vědách jsou výsledky shodné. Ale ve schopnosti číst jsou dívky výrazně napřed ve všech 64 zemích, kde studie probíhala.
Právě schopnost číst a rozumět psanému textu pokládá OECD za vůbec nejdůležitější dovednost potřebnou pro další vzdělávání i praktický život.
Proč?
Experti, kteří se tímto problémem zabývali, vidí příčiny neschopnosti chlapců především mimo školu – v tom, co dělají mimo ni. Zatímco průměrná 15letá dívka se věnuje týdně přípravě do školy asi 5,5 hodin, stejně starý chlapec zasvětí přípravě nejméně o hodinu méně. „Ztracený čas“ věnuje především hraním počítačových her a brouzdání po internetu.
divky chlapci skola 1 Zdroj: istock.com
Zatímco tři čtvrtiny dívek čtou pro zábavu a z radosti, u mladíků je to jen polovina… Pokles zájmu o čtení je vidět napříč všemi skupinami obyvatel, ale právě u mladých mužů je zdaleka nejvýraznější a úpadek nejrychlejší. OECD popsala, že pokud se chlapec věnuje přípravě do školy stejně dlouho jako dívka, pak má podobně dobré výsledky…
Neláska…
Kluci navíc školu nesnášejí, současná forma vzdělávání je nebaví. Dvakrát častěji než dívky tvrdí, že škola je jen ztráta času a stejně často chodí do školy pozdě. OECD teď hledá způsob, jak mladým mužům ukázat, že tento způsob maskulinity, který ignoruje vzdělání, je krátkozraký.
Zřejmě je tato tendence v mužích obsažena od pradávna – ale bylo snazší s ní žít v dobách, kdy existovaly spousty relativně kvalitních pracovních míst, kde stačilo mít hrubou sílu. Bohužel pro muže, tyto doby jsou už dávno pryč a než dojde ropa, jen tak se nevrátí. Dnešní generace mužů musí být připravena na to, že se bez kvalitního vzdělání snižuje šance výrazněji uspět.
divky chlapci skola 3 Zdroj: istock.com
Školy fandí slabšímu pohlaví
Zajímavé také je, že si chlapci vedou výrazně lépe v anonymních písemných testech než ve zkoušení „u tabule“. Podle OECD za to mohou učitelé, ale současně je to logické. Učitelé vždy mají raději hodné a klidné žáky – což bývají většinou právě dívky. A logicky se pak tato náklonnost projevuje i ve známkování…
Stanou se ženy dominantním pohlavím?
Přesně tohle si myslí například socioložka Hanna Rosin, která své úvahy shrnula v knize “The End of Men and the Rise of Women” z roku 2012. Podle dat, která shromáždila, mají v USA ženy mnohem lepší vyhlídky než muži. A to jak co se týká vzdělání, tak v ohledu profesních a sociálních úspěchů.