Výstava Vojtěcha Kubašty: Unikátní světová premiéra rozpohybovaných knížek
Pražská galerie Mánes se až do 15. ledna 2025 promění v zemi oživlého papíru, stran barevných knížek legendy české ilustrace, Vojtěcha Kubašty, jehož geniální pohyblivé knihy a prostorové betlémy ovlivnily generace lidí po celém světě. O náročné realizaci i speciální technologii se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídal výtvarníkův vnuk a kurátor výstavy Roman Kubašta.
Spojení neotřelého moderního přístupu s dědictvím minulosti nabízí jedinečná výstava prostorových betlémů a pohádkových knížek výtvarníka Vojtěcha Kubašty. Unikátní expozici, nejen obrázků rozpohybovaných pomocí moderních technologií, uspořádal Roman Kubašta, vnuk Vojtěcha Kubašty, který na fenomenálních dílech svého dědečka obdivuje zejména jejich technickou dokonalost.
„Děda byl inženýr, architekt a zároveň ilustrátor. Všechny ty knížky vymyslel, sám je zkonstruoval a sám je ilustroval. Úžasné je, že jsou dodnes funkční a jeho technická dokonalost je nepřekonatelná. Nikdo nikdy ho nedokázal zatím napodobit,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS kurátor výstavy Roman Kubašta, který si prostory výstavní síně Mánes nevybral náhodou.
„Je to celkově hezký příběh, protože letos je to 110 let od narození dědy. Mánes je navíc nejprestižnější galerie v Praze, vlastně i v celém Česku. A takovou perličkou toho všeho je, že děda se právě tady v kavárně seznámil s babičkou,“ vysvětlil Kubašta.
Na přípravách se pracovalo téměř tři roky
Od prvotní ideje až po samotné uspořádání této unikátní celosvětové premiéry rozpohybovaných pohádek uběhly dlouhé tři roky. Rozpohybovat všechny pohádky nebylo vůbec snadné. „Nejprve jsme si museli vymodelovat na 3D tiskárně převody. Pak namontovat servomotory, následně to celé naprogramovat. Každá hýbačka má svůj univerzální kód, a díky tomu je každý kousek unikátem,“ popsal náročnou techniku kurátor výstavy. „Tato technika, která je poměrně složitá a je to takový trošku naše know-how, není jenom moje zásluha. Pomáhali mi s tím dva úžasní technici, Filip Jelen a Ondřej Šolc,“ dodal vnuk Vojtěcha Kubašty s poděkováním svým kolegům a přiznal, že je neskutečně šťastný, že se mu projekt povedl zrealizovat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Itálii vytvoří na 3D tiskárně pětimetrovou sochu Davida od Michelangela
Vystavovaná díla jsou od sběratelů z celého světa
Roman Kubašta během slavnostní vernisáže přiblížil náročnou cestu k realizaci výstavy, která byla nejen technickou a časovou výzvou, ale i velkou finanční zátěží. Přes téměř nerealizovatelné podmínky dokázal po letech intenzivní práce a měsících bez spánku představit veřejnosti díla svého dědečka, uznávaného výtvarníka Vojtěcha Kubašty, která nikdy předtím nebyla vystavována.
Originály, ze kterých se díla tiskla, se nedochovaly, a tak je Roman postupně vypátral u sběratelů z New Yorku, Itálie, Německa i Česka. Osobní vztah s dědečkem popsal jako výjimečný, neboť ho Kubašta, spolu s babičkou, vychovával jako vlastního syna. Vernisáže se zúčastnili i herec David Suchařípa, obdivující technickou unikátnost pohyblivých knih a betlémů, a hudebník Ota Balage, který nostalgicky zavzpomínal na své dětství, kdy si s těmito díly hrál, aniž by tušil, že jejich autorem byl právě Kubašta.
Podívejte se na celý rozhovor s Romanem Kubaštou