Sonda Curiosity má vážné problémy
Sondu Curiosity řídí záložní počítač, ten hlavní je totiž poškozený. Znamená to konec ambiciozní mise?
Americkou sondu Curiosity, která na Marsu pátrá po stopách života, řídí v současnosti záložní počítač. Paměť toho hlavního byla totiž poškozena, možná kosmickými paprsky. Informovala o tom dnes na svých stránkách BBC.
Řídící centrum mise amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vozítko ve čtvrtek z preventivních důvodů přepnulo do takzvaného "bezpečného módu", v němž vykonává jen minimum činnosti. V tomto stavu by mělo zůstat několik dní, dokud nebude záložní počítač přenastaven, aby se sonda mohla vrátit do plného provozu.
Kde je problém?
Vědci zatím zjišťují příčinu poškození hlavního počítače. "Zařízení, která používáme, jsou odolná radiaci, ale existuje limit, jak odolná. Stejně je možné, aby částice s vysokou energií poškodily paměť," uvedl k jedné z možností manažer projektu Richard Cook.
Podle BBC je načasování závady pro NASA velmi nepříjemné, protože Curiosity ve své laboratoři zrovna nedávno začala analyzovat vzorky horniny z Marsu. Výsledky tohoto zkoumání jsou přitom velmi očekávané. Vědci si od nich slibují rozluštění tajemství minulosti planety.
Vzorek navrtala sonda v hornině, které podle výzkumníků zřejmě před lety dala na Marsu tvar voda. Její přítomnost je považována za jednu z hlavních podmínek pro vznik života. Stopy organických molekul, které jsou základními stavebními kameny všeho živého, bude vozítko hledat také na nedaleké hoře. Na planetě by Curiosity měla pracovat ještě zhruba rok a půl.