Slunce pohltilo nejrychleji letící objekt ve vesmíru. Známe podrobnosti
Ve středu 5. srpna oznámila NASA, že se jí ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou podařil unikátní kousek a díky sondě SOHO pořídili videozáznam zániku letící komety typu „sungrazer“ poblíž Slunce.
Sonda SOHO sleduje naše Slunce již dvacet let. Původním cílem bylo sledování sluneční aktivity, jako jsou např. sluneční erupce a polární záře. Dne 2. srpna 2016 se však v záznamu korónografu sondy, konkrétně její části LASCO C3, objevila letící kometa z Kreutzovy skupiny označovaná „sungrazer“.
Slunce – vrah komet
Jedná se o skupinu komet, které se přiblíží slunci a většinou se buď vypaří nebo jsou jím pohlceny. Jen velmi výjimečně se stane, že některá tento komet průlet kolem Slunce „přežije“ a je viditelná ze Země. Takové štěstí jsme měli např. u tzv. „bezhlavé krásky“ s označením C/2011 W3, která se rozjasnila na –4 mag a její ohon dosáhl úctyhodné délky 50°. Viditelná byla však pouze z jižní polokoule. I kometa pozorovaná na začátku srpna patřila k těm jasnějším. Její maximální jasnost sice dosáhla –1 mag, ale ani to bohužel nestačilo, aby přežila. Čtvrtého srpna se v rychlosti přes 300 mil/s (asi 600 km/s) vypařila u Slunce.
"Tato kometa nebyla sluncem pohlcena“, řekla Sarah Frazier z NASA Goddard Space Flight Center v Marylandu a dále ve svém prohlášení na vysvětlenou uvedla, že „jako většina ostatních komet, i tato se rozpadla na menší kusy a v ohromné rychlosti se v blízkosti slunce odpařila“.
Nic rychlejšího není
„Jednalo se pravděpodobně o nejrychleji se pohybující objekt ve vesmíru“, uvedl Karl Battams, který vede studijní program „Sungrazer“ v US Naval Research Laboratory a dodal: „Kolega Matthew Knight, astronom z University of Maryland, ji zařadil mezi 10 nebo dokonce i 5 nejasnějších objektů, které kdy byly pozorovány sondou SOHO.“
Komety z tzv. Kreutzovy skupiny létají po tzv. Kroutzově oběžné dráze. Pokud by měly svou cestu kolem Slunce dokončit, trvalo by jim to 800 let. Většina však svou cestu nedokončí a vypaří se v blízkosti naší mateřské hvězdy. Tyto malé vesmírné tragédie se dějí téměř každý den a nejsou tedy ničím zvláštní. Většinu z nich nejsme schopni kvalitně zaznamenat. Přesto sonda SOHO učinila za 20 let pozorování, která pomohla vysvětlit řadu procesů probíhajících na Slunci, a zaznamenala i tisíce komet typu „sungrazer“. A její nový záznam je unikátní hlavně v tom, že kromě komety zachycuje i ohromnou sluneční erupci.
Několikavteřinový záznam k vidění zde:
Text: David Hainall