Robot navržený na 90 dnů už jezdí po Marsu 15 let. Teď ale Opportunity zasáhla ničivá bouře
Přežije vozítko NASA bouři století, která zuří na čtvrtině povrchu Marsu?
Marsovské vozítko Opportunity, které se po povrchu rudé planety plazí už 14 let, má před sebou jednu z největších zatěžkávacích zkoušek. Čtvrtinu planety zasáhla gigantická prachová bouře, která zcela zakryla Slunce a snížila viditelnost za nulu. Vědci netuší, jak bude vypadat povrch v okolí Opportunity, až bouře opadne. A otázkou je, v jakém stavu stavu bude samotný „rover“.
Bouře začala vznikat na konci května a rychle nabírá na síle. Technici z řídicího centra v kalifornské Pasadeně se začátkem června pokusili s Opportunity spojit, ale bezvýsledně. „Tahle bouře je hrozivá a my netušíme, jak dlouho může trvat,“ uvedl vedoucí projektu Opportunity John Callas. Bouře takového rozsahu může trvat dny, týdny i celé měsíce.
opportunity - přistání Zdroj: NASA
Nezdolný veterán
NASA vyslala dvojici vozítek Opportunity a Spirit k Marsu v roce 2003 (mise Mars Exploration Rover). Oba rovery přistály o rok později s cílem mapovat a studovat povrch planety. Zatímco Spirit se naposledy ozval 22. března 2010, Opportunity jako zázrakem funguje doteď. Už deset let se pohybuje po dně kráteru Endeavour.
Vědci a technici se obávají, že prach z bouře může Opportunity zasypat, případně pokrýt jeho optické přístroje. Hrozí také zamrznutí baterií. Vozítko, které mělo původně pracovat nanejvýš 90 marsovských dní, komunikuje se Zemí už 15 let. V roce 2007 ho zasáhla silná bouře a vědci s ním na několik dnů ztratili spojení. Nezdolné Opportunity se ale znovu ozvalo.
Curiosity je mimo nebezpečí
Na opačné straně Marsu pracuje od roku 2012 i novější vozítko Curiosity (Mars Science Laboratoty), které je pětkrát těžší než jeho starší bratříčci. Na rozdíl od nich není Curiosity závislé na solární energii, pohání jej radioizotopový generátor.
Curiosity zkoumající povrch Marsu Zdroj: NASA
Prachové bouře, při nichž se tuny jemného prachu dostávají desítky kilometrů vysoko do atmosféry, jsou na Marsu častým jevem. Družice obíhající na oběžné drze Marsu jsou před nimi v bezpečí.