24. června 2023 06:00

Je na nebi díra? Podívejte se na nejchladnější místo ve vesmíru

Tajemství vesmíru VI (9) – Barnard 68

Při ideálních světelných podmínkách se můžeme kochat nočním nebem plným hvězd, můžeme ale narazit na místo, kde hvězdy zdánlivě vůbec nejsou. Výhled nám totiž blokuje masivní oblak, který je nejchladnějším místem ve vesmíru.

V jižní části souhvězdí Hadonoše leží černá skvrna, absorpční mlhovina, která v průměru měří zhruba polovinu světelného roku. Do svého katalogu ji v roce 1919 přidal americký astronom Edward Emerson Barnard. Jeho katalog obsahuje zhruba 350 vesmírných objektů a Barnard 68, jak se mlhovině říká, patří k těm nejpozoruhodnějším.

Hvězda, která přijde z chladu

Útvar je v zásadě oblakem prachu a plynu, který absorbuje veškeré světlo. To pronikne pouze okraji mraku, ale středem neprochází. Barnard 68 je plný částeček vody a křemičitanu, které blokují jakékoli vlnové délky kromě infračerveného záření. Jak uvidíte v pořadu Tajemství vesmíru na Prima Zoom, neproniknutelnost Barnardu 68 má určitý důsledek.

Čtěte také: Nespoléhejme na to, že se k nám mimozemšťané budou chovat hezky, varuje astrobiolog

Protože mrakem nic nepronikne, zůstává Barnard 68 nejchladnějším místem ve vesmíru. Jeho vnitřní teplota je až −257 stupňů Celsia, což s sebou nese jistý paradox. Částečky prvků obsažené v mraku mají totiž zcela opačný potenciál – v okamžiku, kdy se Barnard 68 zhroutí, se z něj může stát hvězda, nejžhavější objekt ve vesmíru. Jelikož je studený oblak dvakrát hmotnější než Slunce, umíme si to velice dobře představit.

Zdroj: ESO / NASA

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom