Jak odlišně působí vesmír na mužské a ženské tělo? NASA to zjistila
Vesmír ničí muže i ženy. Ale každé pohlaví úplně jinak, zjistila NASA.
Může žít člověk dlouhodobě v prostoru mezi hvězdami? Nebo je to vyloučené vyloženě z biologických příčin? Přesně to už řadu let zajímá NASA – a proto nyní zveřejnila výsledky velké studie, která to měla zjistit.
Cílem studie bylo stanovit, jaký mají vesmírné podmínky dopad na lidské zdraví, přičemž poprvé se také v tomto měřítku řešilo, jestli jsou důsledky pobytu ve vesmíru odlišné pro muže a pro ženy. A tady jsou výsledky.
Po návratu z vesmíru mají ženy častěji než muži problémy udržet se na nohou. Říká se tomu odborně ortostatická intolerance a jde o potíže s krevním tlakem – vstávání je doprovázené závratěmi, ztrátou vidění a dalšími komplikacemi.
Fotbal v beztíži
Ženy přicházejí během vesmírných letů o větší množství krevní plazmy než mužští astronauti. Při stresu se ve vesmíru ženám také mnohem více namáhá srdce – oba problémy jsou pravděpodobně nějak propojené.
Asi nejhorší následky má pohyb ve vesmíru na oči. Syndromem VIIP neboli postižení kvality zraku postihuje 82 procent mužských astronautů a 62 procent astronautek. Všechny vážné problémy se zrakem se však týkaly pouze mužů…
Muži, nebo ženy?
Zatímco na Zemi mají ženy o něco výkonnější imunitní systém, ve vesmíru se tyto rozdíly z neznámých důvodů stírají.
Zásadním problémem je při cestách do vesmíru všudypřítomná radiace. Ženy jsou na ni citlivější – řada studií prokázala, že radiace u nich vyvolává rakovinu častěji než u mužů.
Astronauti, kteří žijí na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se potýkají s vesmírnou nemocí, obdobou mořské nemoci. Jde o projevy mikrogravitace – projevuje se závratěmi a ztrátou orientace. Ženy jí trpí o něco více než muži, což se ale zase vyrovnává tím, že muži mají podobné projevy častěji po návratu domů na Zemi…
Ztráta sluchu i svalstva je u žen a mužů, kteří létají do vesmíru, velmi obdobná – jen mírná a velmi odlišná člověk od člověka.
Obě pohlaví trpí podobně nedostatkem spánku na ISS – v podmínkách mikrogravitace se jen špatně spí a na tělu i psychice to zanechává těžké šrámy. Ženy naproti tomu mají ve vesmíru častěji problémy s infekcemi močových cest.
Jasné shrnutí
NASA dospěla ve studii k závěru, že vesmírné prostředí je pro člověka zcela ničivé, a to bez ohledu na jeho pohlaví. Dlouhodobější pobyt na vesmírných stanicích i lodích je prakticky vyloučen, následky jsou příliš vážné a projevují se i po řadě let.
Tato studie bude mít určitě dopad na plánování delších kosmických expedic, například na výpravu na Mars, kterou momentálně řeší spíše soukromí investoři…