Největší boháč planety se proletěl vesmírem. Kam až doletěl a jak dlouho tam pobyl?
Nejbohatší muž planety Jeff Bezos se podíval do vesmíru. Raketa New Shepard postavená Bezosovou společností Blue Origin se čtyřmi lidmi na palubě v pořádku odstartovala z Texasu.
Raketa New Shepard vynesla do výšky kolem 100 km čtyřčlennou posádku tvořenou zakladatelem společnosti Amazon Jeffem Bezosem, jeho bratrem Markem, 18letým nizozemským studentem Oliverem Daemenem a 82letou americkou průkopnicí letectví Wally Funk.
Průběh letu můžete vidět tady:
Po schodech do rakety
První vesmírní turisté bez skafandrů, jen v tmavomodrých kombinézách (až na kovbojský klobouk a kovbojské boty Jeffa Bezose), dorazili ke startovací rampě ráno místního času. Čekal je přibližně 11minutový let, během kterého měli strávit asi 240 sekund ve stavu beztíže.
Nejprve se ale museli dostat do lodi. Poměrně náročný výstup po schodech až na vrcholek startovací rampy absolvovala čtveřice astronautů pěšky přibližně 38 minut před startem rakety. Odpočinout si mohli v jakési předstartovní místnosti spojené můstkem s vlastní lodí. Zhruba půl hodiny před startem se posádka přesunula do vlastní lodi nazvané RSS First Step a usadila se v sedadlech.
„Do startu zbývá čas T- 21 minut. Užijte si to a odpočiňte si,“ hlásila posádce z řídícího střediska školeným hlasem operátorka. O minutu později technici uzavřeli vstup do lodi a začala poslední kontrola systémů.
Přibližně čtvrt hodiny před startem bylo hlavní odpočítávání pozastaveno a pokračovalo po více než osmi minutách. Pak už vše běželo podle plánu a dvě minuty před startem se od lodi odsunul můstek.
Blue Origin - před startem
Bezproblémový start i vlastní let
K zážehu hlavního motoru jednostupňové rakety došlo přesně v čase T 00:00 a vzápětí se raketa vznesla k obloze. Už 30 sekund po startu nabral New Shepard rychlost 480 km/h, po minutě letu už rychlost překročila 960 km/h. O dalších 80 sekund později dosáhla raketa rychlosti 3500 km/h.
V tomto momentu se od ní oddělila vlastní loď s posádkou, pro niž začal let vesmírem. Nosný stupeň se vzápětí začal vracet k zemi rychlostí, přičemž dosáhl rychlosti přes 4000 km/h, pak začal brzdit a rychle zpomalovat. V čase T+7:22 pak bezpečně dosedl na přistávací plošinu jen několik metrů od jejího středu.
Kabina s cestujícími po několika minutách volného letu zamířila k zemi. V T+ 8:23 se uvolnily padáky, které kabinu zbrzdily až na 26 km/h. Těsně před dosednutím rychlost ještě snížily pomocné motorky a v čase T+ 10:20 kabina dosedla do písku texaské pouště.
Blue Origin Zdroj: AP
„Děkujeme vám všem, bylo to úžasné,“ ohlásila posádka z kabiny do řídícího střediska několik vteřin po elegantním přistání. O několik minut později ke kabině dorazil záchranný tým s dvoustupňovými schůdky a odstranil lana padáků.
Teprve poté technici otevřeli kabinu, v níž mezitím za oknem živě gestikuloval Jeff Bezos. Ten kabinu opustil jako první. Po britském podnikateli Richardu Bransonovi, který se k hranici vesmíru přiblížil už 11. července 2021 na palubě raketového letadla VSS Unity od společnosti Virgin Galactic, se tak stal Bezos druhým miliardářem, který se vydal do vesmíru.
Čtyřčlenná posádka
Na palubě šestimístné lodi byla při prvním pilotovaném letu jen čtyřčlenná posádka. Kromě Jeffa Bezose se letu účastnil i jeho bratr Mark. Jistým překvapením byla účast teprve 18letého Nizozemce Olivera Daemena, jehož místo v kabině New Shephard původně v aukci za 28 milionů dolarů získal neznámý vesmírný turista. Ten ale svou účast na prvním komerčním letu do vesmíru zrušil, takže letí Daemen, jehož otec nabídl druhou nejvyšší částku. Stal se tak nejen vůbec nejmladším kosmonautem (dosud tento rekord držel 25letý sovětský kosmonaut German Titov), ale také vůbec prvním „platícím zákazníkem“ při cestě do vesmíru.
Naopak nejstarším člověkem, který se dosud podíval do vesmíru, je ve svých 82 letech americká průkopnice letectví Wally Funk. Jde o zkušenou pilotku, která má v různých typech letadel nalétáno 19 600 hodin a v 60. letech se účastnila polooficiálního výcviku k letu do vesmíru v rámci projektu Mercury 13.
Posádka lodi New Shepard: Zleva Oliver Daemen, Mary Wallace „Wally“ Funk, Jeff Bezos a Mark Bezos
Blue Origin founder Jeff Bezos says crew will not wear spacesuits during historic launch https://t.co/KMwaHiiSXa pic.twitter.com/J9ajtxBBHk
— SPACE.com (@SPACEdotcom) July 19, 2021
Znovu použitelná raketa New Shephard – pojmenovaná na počest prvního amerického astronauta Alana Shepharda – má za sebou 15 bezpilotních testovacích startů a v listopadu 2015 byla první nosnou raketou se schopností návratu ve vertikální poloze na světě, když o několik týdnů předběhla Muskovu SpaceX.