Lidský obličej umí 21 emocí. Pozná je ale jen počítač
Vědci zjistili, že náš obličej dokáže vyjádřit víc emocí, než se doposud vědělo...
Napadlo vás někdy, jestli se právě cítíte šťastně znechuceni nebo smutně rozčíleni? Jednoho dne by mohla existovat aplikace, která vám na tuto otázku odpoví. Američtí vědci objevili způsob, jak mohou počítače rozpoznat 21 různých a často smíšených výrazů obličeje. Jejich výzkum představuje průlom na poli kognitivní analýzy.
Počítač pozná víc než člověk
Být smutný je něco jiného, než být nešťastný. A ještě něco jiného, než být v hluboké depresi nebo jen zamyšleny či zoufalý. Jiný výraz ve tváři máme po smrti blízkého člověka a jiného po hádce ze šéfem.
Tým Ohijské státní univerzity vynalezl způsob, jak mohou počítače zachytit více než trojnásobně vyšší počet výrazů obličeje, než kolik dokázaly dosud. "Dostali jsme se za hranici jednoduchých citových projevů, jako je 'šťastný' nebo 'smutný'," řekl výzkumník Aleix Martinez.
Výzkum, podrobně popsaný v novém čísle odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, by mohl postupně pomoci diagnostikovat a léčit psychické stavy, jako je autismus nebo posttraumatická stresová porucha.
Až dosud kognitivní vědci omezovali studie na rozpoznání šesti základních emocí: šťastný, smutný, vystrašený, rozčílený, překvapený a znechucený. Vědci z Ohijské univerzity ovšem rozšířili škálu a mohli tak zařadit například kategorie "šťastně překvapený", což je nejčastější reakce člověka na nečekanou dobrou zprávu.
čtk