Vědci si o sobě myslí, že jsou mnohem chytřejší a racionálnější než ostatní lidé
Jak vědci hodnotí vědce? Tak, jak se dalo čekat.
Psychologové z nizozemské Tilburg University se rozhodli otestovat, jak je tomu s předsudky vědců vůči ostatním lidem. Mohlo to podle nich ukázat, jaký je obecně přístup vědců ke světu i jejich práci. Výsledky byly překvapivě jednoznačné: vědci jako skupina se cítí být značně nadřazení.
Psychologové pro tento experiment oslovili dvě podobné skupiny – jednak vědce, a současně velmi dobře vzdělané lidi, kteří se ale nedali na vědeckou kariéru. Obě měly posuzovat zástupce obou skupin z hlediska několika faktorů: otevřenosti, schopnosti spolupracovat, racionality, inteligence a integrity.
My jsme lepší
Obě skupiny dávaly vědcům ve všech těchto kategoriích vyšší hodnocení než ne-vědcům, ale vědci hodnotili vědce extrémně vysoko. „To nás překvapilo – předpokládali jsme, že vědci se budou hodnotit více realisticky,“ uvedli psychologové v tiskové zprávě. Zřejmě je za tím klasická lidská vlastnost posuzovat ostatní podle sebe, přičemž většina lidí si sama sebe váží nejvíce a tedy nadhodnocuje vlastní roli a tím pádem i hodnoty lidí se stejným zaměstnáním. Psychologové ale čekali od vědců, že tuto vlastnost budou lépe kontrolovat – právě vzhledem k tomu, jak vypadá jejich povolání založené na verifikaci faktů.
Omyl, i vědci podléhají stejných trikům lidského mozku – a naopak jsou v tom ještě zranitelnější než ostatní skupiny. Psychologové totiž současně v rámci tohoto výzkumu dokázali, že starší vědci nadhodnocují schopnosti podobně starých vědců a ženy si zase více váží schopností jiných žen ve vědě. „Je to tím, že menšiny obecně více trpí předsudky (i pozitivními) vůči svým členům, a ženy jsou ve vědě stále ještě menšinou,“ udávají výzkumníci.
V závěru práce zveřejněné letos v červnu v odborném časopisu Scientific American přitom dodávají, že jejich výzkum samozřejmě může být ovlivněn tím, že i oni sami jsou vědci, a proto mají předsudky, pokusili se od nich však co nejvíce oprostit.
Text: MK