Hladověním ke zdraví. Pusťte se do půstu
Výsledky nejnovějšího výzkumu potvrzují, že pravidelný pětidenní kontrolovaný půst dokáže bezpečnou formou snížit rizikové faktory srdečních onemocnění, rakoviny, diabetu a dalších chorob souvisejících s věkem člověka.
Zajímavý výzkum proběhl na USC Leonard Davis School of Gerontology, jehož se účastnilo 71 dospělých osob. Každá z nich byla podrobena dietě se třemi nízkokalorickými cykly, které byly aplikovány každých pět dní v měsíci. Výsledky překvapivě prokázaly snížení kardiovaskulárních rizikových faktorů včetně krevního tlaku, glukózy a snížení hladiny IGF-1, což je hormon ovlivňující metabolismus. Mimo jiného se každý účastník dočkal štíhlejšího pasu a ztráty hmotnosti, na čemž se plnou měrou podílel úbytek tělesného tuku, nikoli svalová hmota. „Tato studie poskytuje důkazy, že lidé mohou pocítit významný přínos pro své zdraví prostřednictvím pravidelného půstu, který je navržen tak, aby působil dokonce i na proces stárnutí,“ řekl Valter Longo, ředitel USC Longevity Institut a profesor biologických věd na USC Davis and Dornsife. „Předchozí studie prokázaly řadu příznivých účinků na zdraví myší, ale toto je první randomizovaná klinická studie s dostatečným počtem účastníků, aby se prokázalo, že je dieta proveditelná, účinná a bezpečná pro lidi,“ dodal.
Každý měsíc pětidenní půst
Nové výsledky potvrzují stejně úspěšný pokus probíhající od roku 2013 do roku 2015, do něhož byla zapojena stovka lidí ve věku 20 až 70 roků, kteří byli rozděleni do dvou randomizovaných skupin. Zatímco první skupina účastníků byla požádána, aby pokračovala v běžných stravovacích návycích po dobu tří měsíců, lidé z druhé kontrolované skupiny byli podrobeni tříměsíčnímu dietnímu programu. Speciální dieta probíhala každý měsíc po dobu pouhých pěti dní, během nichž účastníci konzumovali pouze potravinářské výrobky dodávané firmou L-Nutra. Smyslem dané diety byla konzumace omezeného počtu kalorií, jejichž horní hranice nepřesáhla 1100 kalorií za den. Dietní strava byla dopředu přesně vypočítána tak, aby seděl určitý počet bílkovin, tuků a sacharidů.
Po třech měsících dokázala dieta, kterou lze přirovnat spíše ke hladovění, snížit váhu každého účastníka v průměru o necelé 3 kilogramy. Úbytek váhy se podepsal na užším pasu, v jehož případě se účastníci dočkali zeštíhlení od 2,5 do 5 centimetrů. Jejich systolický (nejvyšší) krevní tlak klesl o 4,5 mmHg, zatímco diastolický (nejnižší) krevní tlak kles o 3,1 mmHg.
Nenastal jo-jo efekt
Také hladina hormonu ovlivňující metabolismus výrazně poklesla a dosáhla rozmezí s nižším rizikem rakoviny. „Naši účastníci si účinky této diety ponechali, i když se vrátili ke svým běžným stravovacím návykům,“ upozornil Valter Longo, který reagoval na vyhodnocení testů. Bylo rovněž potvrzeno, že účastníci, kteří původně spadali do ohrožené skupiny v důsledku vysokého cholesterolu, krevního tlaku nebo hladiny cukru v krvi, dosáhli výrazného pokroku k lepšímu zdraví.
Je tedy působivé, že i přes svůj návrat k denním stravovacím návykům zůstaly účinky diety stále patrné. „Půst se jeví jako nejpřínosnější pro pacienty s rizikovými faktory, jako je vysoký krevní tlak, obezita nebo zvýšené riziko pro vývoj diabetu 2. typu,“ vysvětlil Longo. Jak se zdá, pravidelný půst v kontrolovaném lékařském prostředí může člověku pomoci ke ztrátě váhy a znatelnému snížení rizika onemocnění různými chorobami. Je samozřejmě na pováženou, jaké bude mít tato, řekněme, drastická dieta následky na naše zdraví za nějakých dvacet let, přičemž ne každému bude pětidenní hladovění úplně vyhovovat. S dietou tohoto typu nebudou zřejmě ani příliš spokojeni pracující lidé. Ostatně dokážete si představit, jak byste zvládli noční směny nebo důležitá jednání bez vydatné snídaně a silné kávy se dvěma cukry? Tak či onak, je to zajímavý a určitě i přínosný výsledek, se kterým mohou odborníci dále pracovat. Do té doby zřejmě vyhraje pravidelný pohyb a pestrá strava střídmé váhy.
Text: Petr Smejkal