Budoucnost je tady, se zbrusu novou technologií jde vidět skrz zdi. Jak funguje a kde všude bude využita?
Nová technologie bude mít nespočet zásadních využití. Ukazuje totiž i předměty o velikosti i 1 milimetru.
Obyčejný radar lidstvo používá už celé jedno století. Tato nepostradatelná technologie funguje na jednoduchém principu, když s pomocí zařízení vyšlete rádiové vlny, a když se odrazí od čehokoli před vámi, přijímač v radaru je zase přečte a získá tak informaci o jejich vzdálenosti.
V současnosti využívají vyspělejší radarové systémy přijímačů rovnou několik, což mnohonásobně zvyšuje jejich přesnost. Výzkumníci z amerického Národního institutu standardů a technologie teď ale přišli s úplně novým skenovacím systémem, jež využívá zcela opačné nastavení: Jediný přijímač a velké množství vysílačů. A výsledky jsou víc než nadějné.
mikrovlny 1 Zdroj: iStock
Potenciál pod zemí i ve vesmíru
Díky nové technologii zvládnou vědci prohlédnout oblast o velikosti nadstandardně rozlehlého bytu a najít v něm předměty menší než jeden milimetr. A to vše během mikrosekund. Na video je možné bez problémů zachytit objekty, které jsou schované za zdí, a dokonce i ty, jež se pohybují víc než pětinásobkem nadzvukové rychlosti.
Vědci si proto myslí, že má nová technologie potenciál stát se obrovským pomocníkem pro záchranáře, kteří díky ní budou moci rychle a efektivně lokalizovat například lidi zavalené v sutinách. Zároveň by mohla sloužit jako efektivní způsob, jak sledovat rychle se pohybující a na současné sledovací systémy příliš drobné částečky vesmírného odpadu na zemské oběžné dráze a ochránit tak drahá zařízení, vesmírné stanice a koneckonců i lidské životy. Vesmírný odpad se totiž stává stále větší hrozbou.
mikrovlny 2 Zdroj: iStock
Jak to funguje?
Nový systém také spoléhá na mikrovlny. Jejich vlnová délka se může lišit od jednoho milimetru až po jeden metr a v radarech se používají už dnes; dobrým příkladem jsou například radary, kterými policisté měří rychlost projíždějících vozidel. Mikrovlny na rozdíl od světla dokáží proniknout stěnami a dalšími překážkami. Tradiční radary ale detailní obrázky nedokáží vytvořit, rozhodně ne okamžitě. Nový systém, zdá se, dokáže tuto překážku překonat.
„Počítáme s tím, že prototyp budeme mít hotový během následujících dvou měsíců,“ tvrdí jeden z autorů původního projektu, Fabio da Silva, který svoje poznatky z výzkumu využívá při tvorbě vlastního start-upu. „Potom, snad za rok, bychom už měli mít v ruce něco, co budeme schopni uvolnit k použití v praxi a testování na existujících zařízeních.“ Podle něj má nová technologie obří potenciál. Mohla by prý usnadnit kontroly na letištích, být rozhodující při vývoji autonomních vozidel a malé mikrovlnné kamery bychom mohli jednou mít i ve svých chytrých telefonech.