13. července 2021 12:15

Budoucnost je tady, se zbrusu novou technologií jde vidět skrz zdi. Jak funguje a kde všude bude využita?

Nová technologie bude mít nespočet zásadních využití. Ukazuje totiž i předměty o velikosti i 1 milimetru.

Obyčejný radar lidstvo používá už celé jedno století. Tato nepostradatelná technologie funguje na jednoduchém principu, když s pomocí zařízení vyšlete rádiové vlny, a když se odrazí od čehokoli před vámi, přijímač v radaru je zase přečte a získá tak informaci o jejich vzdálenosti.

V současnosti využívají vyspělejší radarové systémy přijímačů rovnou několik, což mnohonásobně zvyšuje jejich přesnost. Výzkumníci z amerického Národního institutu standardů a technologie teď ale přišli s úplně novým skenovacím systémem, jež využívá zcela opačné nastavení: Jediný přijímač a velké množství vysílačů. A výsledky jsou víc než nadějné.

Potenciál pod zemí i ve vesmíru

Díky nové technologii zvládnou vědci prohlédnout oblast o velikosti nadstandardně rozlehlého bytu a najít v něm předměty menší než jeden milimetr. A to vše během mikrosekund. Na video je možné bez problémů zachytit objekty, které jsou schované za zdí, a dokonce i ty, jež se pohybují víc než pětinásobkem nadzvukové rychlosti.

Vědci si proto myslí, že má nová technologie potenciál stát se obrovským pomocníkem pro záchranáře, kteří díky ní budou moci rychle a efektivně lokalizovat například lidi zavalené v sutinách. Zároveň by mohla sloužit jako efektivní způsob, jak sledovat rychle se pohybující a na současné sledovací systémy příliš drobné částečky vesmírného odpadu na zemské oběžné dráze a ochránit tak drahá zařízení, vesmírné stanice a koneckonců i lidské životy. Vesmírný odpad se totiž stává stále větší hrozbou.

Jak to funguje?

Nový systém také spoléhá na mikrovlny. Jejich vlnová délka se může lišit od jednoho milimetru až po jeden metr a v radarech se používají už dnes; dobrým příkladem jsou například radary, kterými policisté měří rychlost projíždějících vozidel. Mikrovlny na rozdíl od světla dokáží proniknout stěnami a dalšími překážkami. Tradiční radary ale detailní obrázky nedokáží vytvořit, rozhodně ne okamžitě. Nový systém, zdá se, dokáže tuto překážku překonat.

Počítáme s tím, že prototyp budeme mít hotový během následujících dvou měsíců,“ tvrdí jeden z autorů původního projektu, Fabio da Silva, který svoje poznatky z výzkumu využívá při tvorbě vlastního start-upu. „Potom, snad za rok, bychom už měli mít v ruce něco, co budeme schopni uvolnit k použití v praxi a testování na existujících zařízeních.“ Podle něj má nová technologie obří potenciál. Mohla by prý usnadnit kontroly na letištích, být rozhodující při vývoji autonomních vozidel a malé mikrovlnné kamery bychom mohli jednou mít i ve svých chytrých telefonech.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom