21. března 2022 08:35

Kdo je Sergej Šojgu? S Putinem tráví i dovolenou, před pučem zachránil už Jelcina

Sergej Šojgu patří mezi nejvěrnější spojence prezidenta Vladimira Putina. Byl ministrem pro mimořádné situace a jako jeden z mála věděl o útoku na Ukrajinu.

Ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu nesloužil v KGB či žádné jiné tajné službě. Přesto má velmi blízko k Vladimiru Putinovi a díky své ministerské pozici má přímý dohled nad vojenskou rozvědkou GRU, jejíž agenti novičokem otrávili dvojitého agenta Skripala v britském Salisbury a vyhodili do vzduchu sklad munice v českých Vrběticích.

Šojgu je také dlouhodobým zastáncem agresivní politiky Ruska. Byl to právě on, kdo na zasedání Rady bezpečnosti Ruska uvedl, že je na Blízkém východě 16 000 dobrovolníků ochotných bojovat na Ukrajině na straně Ruské federace. Putin dal jeho návrhu zelenou, byť se jedná o velmi kontroverzní krok. Část dobrovolníků jsou totiž muslimové, čímž padá argument o zachování křesťanských hodnot a zároveň je extrémně těžké zajistit pro ně dostatečnou logistickou podporu, která teď chybí i ruským jednotkám. K tomu je nutné připočíst i klima, na které nejsou tito vojáci zvyklí, a jazykovou nevybavenost. Zdaleka ne všichni umí rusky.

Šojgu také navrhl, aby rakety Javelin a Stinger západní výroby, které ukořistila ruská armáda na Ukrajině, byly předány silám Donbasu spolu s dalšími zbraněmi, jako jsou přenosné systémy protivzdušné obrany známé jako MANPADS a protitankové rakety,“ píše agentura Reuters. Všechny tyto kroky ukazují na ministrovo uvažování směrem k výbojné politice, kterou si vyzkoušel nejen na anexi Krymu, ale i ve válce v Sýrii. Přestože je nositelem generálské hodnosti a má pod sebou celou ruskou armádu, ani jeho oficiální životopis na stránkách ruské vlády nezmiňuje službu v sovětské či ruské armádě.

Šojgu po Putinově boku

Nezvyklé příjmení a poněkud asijská tvář prozrazují otcovy geny. Zatímco matka byla ukrajinská Ruska, otec pocházel ze Sibiře a malý Sergej se narodil v Tuvě na Dálném východě. Stavební inženýrství vystudoval na Krasnojarském polytechnickém institutu. Jeho otec byl dobrým přítelem Borise Jelcina, což je indicie napovídající, jak mohl být jeho politický vzestup tak strmý. Když se dostal do čela Komise pro mimořádné situace, projevil se jako rozhodný muž, jenž se rád o situaci přesvědčí na vlastní oči. Tedy žádná „kancelářská krysa“. Když si vytvořil vlastní jednotky, neváhal je v puči proti Borisi Jelcinovi v roce 1991 nasadit na jeho ochranu. Následně se stal ministrem pro mimořádné operace, odkud odešel do pozice gubernátora moskevské oblasti.

Byť mediální pozornost nevyhledává, povedlo se mu vytvořit obraz odvážného akceschopného muže, který byl Putinem vybrán pro post ministra obrany. V něm na Putinovo přání prosadil nejen modernizaci armády, ale dokázal z probíhajících konfliktů v cizině (Sýrie, Čečensko) vytěžit maximum informací, které sloužily k faktickému vylepšení ruské armády. Zároveň jako milovník uniforem prosadil změnu těch ruských tak, tak, aby se podobaly „vítězným“ z druhé světové války.

Podle fotografií zveřejněných ruským tiskem jsou Šojgu a Putin přátelé, kteří spolu kromě pracovních povinností občas tráví i dovolenou. Spolu s Putinem má ideu návratu velmocenského Ruska, neboť tvrdí, že „Západ“ zotročil bývalé východoevropské země včetně tehdejších sovětských satelitů. Podle této logiky by se do područí Ruska mělo vrátit i Česko se Slovenskem.

Zdroj: BBC

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský