Nejmladší postrach nacistů: Partyzánka Simone Segouin je nefalšovanou válečnou legendou
Když se přidala k francouzskému odboji, bylo jí teprve osmnáct let. Přesto Simone Segouin vyhazovala do povětří mosty a dokázala zajmout desítky nacistů.
Francie má v dějinách 2. světové války pověst mírně zrádcovské země, neboť vláda ve Vichy s Němci otevřeně kolaborovala. To ale neznamená, že by v zemi nebyl podzemní odboj aktivně bojující proti nacistům. Simone Segouin do něj vstoupila jako osmnáctileté děvče a díky jejímu válečnému příběhu popsaném v týdeníku Life se stala ikonou odvahy francouzských partyzánů, když uměla vykolejit vlak i bez zaváhání zastřelit nepřítele.
Setkání s poručíkem Boursierem
Simone Segouin se narodila 3. října 1925 ve francouzském městě Thivars a mládí strávila na farmě na okraji Chartres zhruba 80 km od Paříže. Do značné míry ji vychoval její otec, vyznamenaný veterán z první světové války. Když jako čtrnáctiletá musela po obsazení Francie opustit školu, začaly v ní klíčit odbojné myšlenky, které odhalil a podchytil Roland Boursier, bývalý inženýr zabývající se náborem odvážných mladých lidí do odbojové skupiny Francs-Tireurs et Partisans. Segouin získala nové doklady na jméno Nicole Minet vystavené v právě bombardovaném Dunkerku, kvůli čemuž by případná kontrola měla problém s ověřením jejích dokladů.
Seventeen-year-old Simone Segouin, the French partisan known by her nom de guerre “Nicole Minet,” with her German submachine gun MP40.
— War History Online (@WarHistoryOL) July 8, 2020
Throughout the war she was an active resistance member and killed an unknown (but presumably high) number of Germans and captured 25 POWs du… pic.twitter.com/pBqWFqQiFO
První ostré akce
První diverzní akce zní spíše legračně, jelikož bylo nutné ukrást kolo. Právě kola byla kvůli přísné kontrole a evidenci vozů mezi venkovany nejčastějším dopravním prostředkem, který Simone umožňoval pohyb mezi německými hlídkami. Na první pohled nenáročná akce spočívala v tom, že se kolo odcizilo místnímu německému správci a následně se přebarvilo, aby ho nikdo nepoznal.
Segouin se posléze stala spojkou mezi jednotlivými odbojářskými skupinami a dne 14. července 1944 její partyzáni přepadli a zastřelili dva německé vojáky, které okradli o zbraně a dokumenty. Mladá dívka se účastnila i podminování frekventované železniční tratě do Paříže.
Simone Segouin, also known by her nom de guerre Nicole Minet (born October 3, 1925 Thivars, Eure-et-Loir), a former French resistance fighter who served in the Francs-Tireurs et Partisans group. pic.twitter.com/LUw44BisB5
— Marina Amaral (@marinamaral2) February 13, 2018
Ikona odboje
Nejslavnější chvíle Segouin nastala při zajetí 25 německých vojáků. Zajmout dokázala i světoznámého válečného fotografa Roberta Capa (vlastním jménem Endre Friedmann), který později zemřel ve Vietnamu po šlápnutí na minu. Na konci války se stala ikonickou její fotka, na které pózuje s německým samopalem Schmeisser MP-40, pro nějž je typický rovný zásobník.
Simone Segouin byla po osvobození Paříže, kterého se účastnila, vyznamenána francouzským válečným křížem, který se uděluje za chrabrost v boji s nepřítelem. Spatřit ji můžete v prvních vteřinách videa zachycujícího vděčné Francouzky v roce 1944. V roce 2020 byla po Segouin pojmenována jedna z budov v rodném Thivars.
Odkaz na obrázkovou licenci Wikimedia Commons.