10 nejlepších filmů a seriálů o napoleonských válkách
Připomeňte si vojevůdce Napoleona Bonaparte a divoký průběh 19. století prostřednictvím nejslavnějších filmů, minisérií nebo seriálů, které se vracejí do tohoto historického období.
Výročí úmrtí Napoleona I. Bonaparte přineslo prostor nejen k bilancování jeho vlády či vojenských tažení, případně hledání dalších zajímavostí z jeho života, ale také ke vzpomínce na bouřlivé 19. století prostřednictvím filmů a seriálů. Za tímto účelem jsme pro vás přichystali výběr deseti nejlepších snímků či seriálů, které byste neměli minout, pokud vás dění z napoleonského období zajímá a nechcete dát šanci knihám.
10) Vojna a mír (2016) – seriál
Tolstého slavný román zřejmě nemusíme blíže představovat. Jedná se o poměrně těžkou látku, nikoliv však kvůli námětu, ale zejména kvůli množství postav, které v románu vystupují. Pokud chcete odlehčenou, ale přesto uceleně působící seriálovou verzi, doporučujeme Vojnu a mír z produkce BBC. Skvěle vybraní herci – Paul Dano jako Bezuchov, James Norton coby Bolkonský nebo Lily James jako Nataša Rostovová – vás i za pomoci bezchybných kostýmů vezmou na začátek 19. století a dovolí vám poměrně zblízka sledovat pnutí uvnitř ruské společnosti v době, kdy se Napoleon po vpádu do Rakouska chystal právě na carské Rusko. Seriál má 6 přibližně hodinových dílů (vznikla i televizní verze rozdělená na čtveřici hodinu a půl trvajících částí) a představí ideální počet postav i zápletek, abyste se nestihlii ztrácet či nudit.
9) Sharpe (1993–2008) – série televizních filmů
Pokud vás oslovuje produkce Velké Británie a chtěli byste nahlédnout na téma napoleonských válek právě optikou Britů, nabízí se dlouhá série televizních filmů o hrdinném vojákovi Richardovi Sharpeovi. Postava vznikla v hlavě spisovatele Bernarda Cornwella, známého autora historických románů. Tvář jí napevno propůjčil herec Sean Bean, který účinkoval ve všech 16 filmech. Diváci v nich mohou s proměnlivou kvalitou sledovat tažení proti Napoleonovi s výrazným osobním zabarvením pohledu hlavního hrdiny, který v hodnosti seržanta zachrání generála Arthura Wellesleyho a je povýšen na poručíka. Od té chvíle je přímo odpovědný za životy svých spolubojovníků, což se vlivem okolností nedaří vždy uspokojivě naplnit. Mezi boji na nejrůznějších místech – od Portugalska přes Indii až po Waterloo – se odvíjí také milostná linka, několik více či méně úspěšných manželství a zcela samozřejmě dojde i na trpký humor, dokreslující celkovou bezútěšnou atmosféru tuhých bojů 19. století.
8) Napoleon (2002) – seriál
V našem výběru nesmí pochopitelně chybět seriál pojmenovaný po samotném Napoleonovi – už jen proto, že se s rozpočtem necelé miliardy korun jednalo do té doby o nejdražší televizní sérii v historii. Jen financemi ale Napoleon neohromuje. Jedná se totiž o velmi povedenou čtyřdílnou záležitost, která se ovšem nevyhnula jisté kontroverzi. Ačkoliv premiérové díly sledovalo jen ve Francii sedm milionů diváků, kritika napadala herecké obsazení, zejména pak hlavní roli v podání Christiana Claviera, známého spíše z komedií. Pokud jste ale ochotní se přes tuto skutečnost přenést, čeká vás i z historického hlediska poměrně přesné dílo. Jistě, odchylky najít lze, většinou se ale jedná o drobnosti, které v celkovém měřítku nehrají podstatnou roli. Film byl rovněž ověnčen množstvím cen, včetně Emmy za skvělé kostýmy. Zajímavostí je rovněž fakt, že část seriálu se natáčela i v České republice. V celkové stopáži šesti hodin můžete proletět celým Napoleonovým životem a ani při zpětném ohlédnutí nelze říct, že by šlo o vysloveně zkratkovité dílo.
7) Vojna a mír (1972) – seriál
Britové se v tématu napoleonských válek doslova vyžívají a dokazovali to už před necelými 50 lety. Tak stará je totiž další adaptace Tolstého románu Vojna a mír, která měla úctyhodných 20 epizod o celkové stopáži 754 minut. V hlavní roli Pierra Bezuchova se blýskl tehdy 35letý Anthony Hopkins, který je dosud považován za jednoho z nejlepších představitelů zmiňovaného hrdiny. Celý seriál je pak považován za mistrovské dílo, a to nejen s ohledem na přesnost, s níž zpracovává původní látku, ale také díky důrazu na dobové reálie včetně kostýmů a hlavně prostoru náležitě vykreslit charaktery jednotlivých postav, v nichž se Tolstoj tak vyžíval. Problémem ovšem je, že seriál nebyl v Česku nikdy uveden a dostat se k němu může být nelehký úkol.
6) Soupeři (1977)
Možná vás to překvapí, ale také další snímek pochází z britské produkce. Soupeři jsou ale zajímaví tím, že šlo o režijní debut Ridleyho Scotta (Vetřelec, Černý jestřáb sestřelen), který zpracovával scénář na motivy krátké povídky Josepha Conrada pojmenované Duel. Střetnou se v něm dva důstojníci francouzské armády z napoleonských dob, které hrají Keith Carradine a Harvey Keitel. Na ploše dlouhých 16 let se poručík Gabriel Feraud střetává s poručíkem Armandem d´Hubertem kvůli nešťastnému duelu na kordy v úvodu samotného filmu. V něm Feraud téměř zabije synovce starosty Štrasburku, za což je na ploše celého snímku hnán d´Hubertem ke spravedlnosti. Závěr vám samozřejmě neprozradíme, stranou ovšem nemohou zůstat poznámky ke stylu filmu, v němž se Scott snažil napodobit Kubricka a zároveň zůstal historicky autentický, co se uniforem a dobových reálií týče. Přesto se nejedná o odpolední oddychovku a některé z dobových kritik poukazovaly možná až na zbytečně mělké vykreslení některých z motivací hlavních hrdinů.
5) Láska a smrt (1975)
V polovině našeho žebříčku si trochu odpočineme. Ačkoliv filmy Woodyho Allena nemusí sednout každému, faktem zůstává, že Láska a smrt se americkému režisérovi náramně povedla. Nejedná se přitom o vážné dílo, naopak – poměrně humorně vykresluje dobu carského ruska v průběhu 19. století a více či méně otevřeně paroduje několikrát zmiňovanou Vojnu a mír. Dalo by se však s mírnou nadsázkou tvrdit, že jde o milostný dopis všem ruským literárním velikánům, doplněný nevtíravým humorem a překvapivě sofistikovanými scénami, skrývajícími mnoho odkazů. Také herecké obsazení zůstává i po letech lákadlem, proč si Lásku a smrt pustit znovu, když Woodymu Allenovi schopně sekunduje Diane Keaton za zvuků hudby Sergeje Prokofjeva.
4) Waterloo (1970)
Filmy o Napoleonovi vedle Britů uměli točit také Rusové, což dokazuje dnes již klasické dílo Waterloo režiséra Sergeje Bondarčuka. Sovětský velkofilm navazuje na režisérovu Vojnu a mír (v našem žebříčku ještě o dva stupínky výše) a popisuje posledních 100 dní vlády Napoleona Bonaparte až po osudnou bitvu u belgického Waterloo. Právě jejího natáčení se účastnilo bezmála 20 tisíc komparzistů a patří k nejvelkolepějším bitvám v dějinách kinematografie. Bondarčuk v ní nechává vzpomenout na úchvatné, leč minulým režimem značně zatížené sovětské velkofilmy z druhé světové války, jako byla například série Osvobození. Ve Waterloo nicméně dostává prostor Rod Steiger v roli francouzského vojevůdce a exceluje i v těch nejdrobnějších nuancích jeho charakteru. Skvostná výprava a monumentální scény ale ve vzpomínkách přebíjí úplně všechno a v černobílém i barevném zpracování jde o další z řady snímků, který nesmíte minout. Navzdory tomu, že to nakonec nebyl finančně úspěšný projekt.
3) Hornblower (1998–2003) série televizních filmů
Pokud se bavíme o filmech, resp. seriálech z dob napoleonské války, a řekneme Sharpe, musíme logicky dodat také Hornblower. Zatímco v prvním případě jste mohli společně se Seanem Beanem sledovat pozemní tažení proti Napoleonově armádě, v Hornblowerovi na vás čeká dobrodružství námořní. Udatný kapitán Horatio Hornblower (Ioan Gruffudd) se na ploše osmi filmů střetne nejen s Francouzi, ale i Španěly a sledovat jej můžete od vstupu do námořnictva v prvním díle, až po šťastnou svatbu v díle osmém. Celá série je skvěle hodnoceným projektem, ať už pro skvělé exteriéry nebo práci s kamerou. Vrcholem pak je pravděpodobně dvojdíl Odplata a Vzpoura, ve kterém se Hornblower postaví obávanému kapitánu Sawyerovi, a dokonce mu hrozí poprava oběšením. Podobně vypjatých momentů je ale v celé sérii mnohem víc a nepochybně patří k tomu nejlepšímu, co můžete v rámci tohoto tématu zhlédnout.
2) Vojna a mír (1965)
Pokud vás ohromuje Waterloo režiséra Sergeje Bondarčuka, jeho ještě starší adaptaci Tolstého románu Vojna a mír už nemusíte unést. Neomezený rozpočet, velkorysá stopáž a místy až pedantský přístup k předloze je doslova chirurgickou prací, v níž takřka neexistuje prostor pro oddech či jakoukoliv chybu. Abyste zhlédli celé dílo najednou, museli byste si vyhradit téměř osm hodin volného času, celou Vojnu a mír lze ale zkonzumovat na pokračování ve čtyřech filmech, jak bylo dílo pro potřeby televizních programů upraveno. Za váš čas ale Bondarčukův opus rozhodně stojí, protože je patrně nejrozmáchlejší ve výpravě, i když v detailech nemůže konkurovat 20dílné adaptaci z roku 1972. Máte-li rádi bojové scény, dočkáte se pompézních střetnutí u Slavkova či Borodina, dílu ale pochopitelně nechybí ani hluboce prokreslené dialogy a vynikající kostýmy. Jen s kvalitou jednotlivých částí se to má trochu jako na houpačce a nutno přiznat, že závěr síly úvodní části rozhodně nedosahuje.
1) Master & Commander: Odvrácená strana světa
Na vrcholu našeho žebříčku není dost možná ten nejlepší film z napoleonské éry – pokud takový vůbec existuje –, ale rozhodně jeden z nejpřekvapivějších a nejosobitějších, které kinematografie vyprodukovala. Nenápadný snímek Master & Commander, ve kterém exceluje Russell Crowe i jeho posádka mladých důstojníků, je o útrapách na pevnině jen z části. Podstatný je tady souboj se sebou samým a až na druhém místě s francouzským korzárem Acheronem. V určitých ohledech Master & Commander připomíná Hon na ponorku, případně Starce a moře. Kromě vypjaté a nerovné bitvy s francouzskou lodí předkládá i intermezzo na Galapágách a celou plejádu realisticky vykreslených situací, u kterých se budete cítit jako na palubě Překvapení. Smeknout samozřejmě musíme nejen před herci a režisérem Peterem Weirem, ale také před spisovatelem Patrickem O`Brianem, který poskytl filmařům perfektní námět ve stejnojmenné knize z roku 1969.
Bonus: Napoleon Stanleyho Kubricka, který nikdy nevznikl
Protože ne všechny filmy dospějí až ke své premiéře, je nanejvýš vhodné připomenout dílo, které vznikalo pod rukama režiséra Stanleyho Kubricka. Ten chtěl divákům přinést velký biografický snímek Napoleona Bonaparte, na což dlouho studoval dle svých slov všechny filmy, které se tohoto tématu dotýkají. Zhlédl i v našem žebříčku zmiňovanou sovětskou tvorbu, četl knihy o francouzském vojevůdci i době, v níž působil, a napsal předběžný scénář, aby měl o filmu lepší představu. Se svým týmem se rovněž vydal na místa, kde chtěl potenciálně natáčet, a oslovil herečku Audrey Hepburn spolu s Davidem Hemmingsem, jenž měl ztvárnit hlavní roli, aby jej následně v úvahách vystřídal Jack Nicholson. Na produkci ale nakonec nedošlo kvůli vysoké ceně za pronájem lokací a vyplnění doposud prázdného místa Bondarčukovou adaptací Vojny a míru, která se dočkala svého uvedení i na Západě. Přesto ale Kubrick nezahodil měsíce příprav a využil značnou část historického výzkumu pro natočení brilantního filmu Barry Lyndon.