České pancéřované Iglú bude chránit vojáky před kulkami i výbuchy
Jméno po typickém eskymáckém příbytku dostal i nejnovější český vynález určený pro vojáky.
Čeští specialisté už nejednou prokázali, že i u nás můžou ve skromnějších podmínkách bez zázemí velkých zbrojních korporací vznikat velmi zajímavé a originální zbrojní systémy, letouny, vozidla i zařízení a vybavení. Ne nadarmo se dlouhá desetiletí Československo drželo na předních pozicích v žebříčcích světových vývozců zbraní. Snad se ta doba zase vrací, český zbrojní export stoupá, vznikají zde nové zbrojovky a výrobní i opravárenské kapacity pro nejrůznější vojenskou techniku.
Ani výzkum nezahálí, což dokazuje nejnovější výtvor Vojenského výzkumného ústavu a armádních specialistů, který byl pojmenován Iglú (anglicky též Igloo). Nejde samozřejmě o sněhový příbytek pro Eskymáky, ale o zodolněný modulární ukrýt pro vojáky, který je rozložitelný a snadno přepravitelný na různá místa. Byl konstruován jako přechodný mobilní úkryt do oblastí s vyšším rizikem napadení, kde jednotkám chybí stabilní zázemí stálých základen nebo pro zahraniční mise. Právě díky své mobilitě, relativně nízké hmotnosti a také jednoduché montáži a demontáži je pro mise ideálním řešením, protože jej lze přepravovat letecky i na běžných vozidlech.
Vývoj zodolněného Iglú začal v brněnském Vojenském výzkumném ústavu před dvěma roky a první zkoušky odolnosti proti výbuchu absolvovalo letos v dubnu. Základem je pevný hliníkový rám, na který se navěšují dvě vrstvy pancéřovaných plátů z hliníkové slitiny. Díky nim a svému tvaru Iglú jako celek chrání osazenstvo jak před palbou ručních zbraní, tak také proti výbuchům a střepinám dělostřeleckých i minometných granátů. Uvnitř je prostor pro šest osob, přičemž interiér se dělí na dvě části, jakousi předsíň o ploše 5,6 m2 a vlastní pracovní a ubytovací prostor o ploše 7,8 m2. Obě části oddělují pancéřované dveře.
Jednotlivé díly úkrytu se k sobě připevňují pomocí originálních šroubů, ke kompletaci Iglú tedy není potřeba žádných speciálních nástrojů. Dvěma vojákům stavba zabere asi čtyři hodiny, přičemž žádný z dílů neváží více než 60 kg, takže si s nimi snadno poradí. Zajímavé je, že do prostoru o šířce 90 mm mezi oběma vrstvami pancéřovaných plátů se vkládá další materiál, který zvyšuje odolnost úkrytu. Jde například o korundové kuličky s vysokou tvrdostí nebo písek či zeminu. Iglú tak nedokážou prostřelit ani projektily útočných pušek a těžkých kulometů ani jeho stěnou neproniknout střepiny dělostřeleckých granátů. Navíc snadno odolá výbuchu trhaviny o hmotnosti 20 kg, díky oblému tvaru jej tlaková vlna doslova „obteče“ bez toho, aby jej jakkoliv poškodila.
Česká armáda už plánuje zavedení do výzbroje, mělo by se tak stát po ukončení zkoušek v roce 2018, zájem prý už projevili i z velení NATO a další spojenecké armády. Iglú totiž představuje nejen ideální úkryt v nebezpečných lokalitách, ale může fungovat například jako bezpečné kontrolní stanoviště, mobilní ubytovací jednotka v nehostinných podmínkách nebo snadno přepravitelné velitelské či řídící stanoviště.
Text DP