Kolem Země dnes proletěl velký asteroid. Rizikový průlet nás čeká roku 2029
V blízkosti Země proletěl velký asteroid, nebezpečí nehrozilo...
Obrovskou rychlostí asi 15 kilometrů za vteřinu proletěl dnes vpodvečer relativně těsně kolem Země velký asteroid. Nejvíce se přiblížil v 17:20 SEČ, kdy nás od něj dělilo "pouhých" 1,2 milionu kilometrů, což je zhruba trojnásobná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. Nebezpečí ale nehrozilo, vesmírné těleso z dráhy propočtené astronomy nevybočilo.
Nicméně případná kolize s tak velkou planetkou by podle Alana Harrise, specialisty na asteroidy německého střediska pro kosmický výzkum (DLR) v Berlíně, způsobila na Zemi obrovskou katastrofu s miliony obětí. "Je to vždy varování," dodal podle agentury DPA. Vědci jsou přesvědčeni, že podobná srážka způsobila před miliony let vyhynutí dinosaurů.
Planetka označovaná jako 2004 BL86, jejíž velikost se odhaduje na 540 metrů, se k Zemi blížila rychlostí přes 56.000 kilometrů v hodině. Průlet bylo možné pozorovat s pomocí dalekohledů a odborníci toho také využili k výzkumu, neboť další srovnatelná událost se odehraje až v roce 2027.
Podle vědců šlo o nejtěsnější přiblížení tohoto asteroidu k Zemi pro nadcházejících nejméně 200 let.
Dá nám vědomosti
"Ačkoli v dohledné budoucnosti nepředstavuje pro Zemi žádnou hrozbu, půjde o docela blízký průlet relativně velkého asteroidu, což nám dává jedinečnou šanci to sledovat a dozvědět se více," prohlásil ještě před událostí Don Yeomans z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Že se dnes žádná apokalypsa nečekala, uklidňoval také Astronomický ústav Akademie věd ČR. "Žádné nebezpečí nehrozí! Naopak, je to pro astronomy příležitost ji (planetku) při průletu sledovat a zjistit víc. V současné době o ní nevíme téměř nic," uvedl v prohlášení Pavel Suchan.
Na podrobný výzkum se připravila NASA, která na asteroid zaměřila své radarové zařízení v Mohavské poušti v Kalifornii a více než třistametrové antény na Portoriku. Výsledkem by měly být detailní obrázky planetky.
Nebezpečné asteroidy?
Další obdobně blízký průlet asteroidu srovnatelné velikosti se odehraje až za dvanáct let. Planetka pojmenovaná 1999 AN10 se k Zemi přiblíží na 400.000 kilometrů. Ještě těsnější setkání nás čeká v pátek 13. dubna 2029, kdy se planetka Apophis dostane na vzdálenost 31.000 kilometrů. Pro zajímavost, je to o zhruba 5000 kilometrů méně než dráha, po které obíhají geostacionární družice.
Na výzkumu planetky Apophis se podílejí i čeští vědci, kteří pomocí pozemních dalekohledů studovali její rotaci. Získané údaje o podobě rotace a její rychlosti jsou důležité pro přesnější předpovědi budoucí dráhy asteroidu.
Vědci již v minulosti upozorňovali na to, že právě kvůli Apophisu čekají lidstvo dramatické chvíle. Planetka, která má průměr přibližně 300 metrů, byla hned po svém objevení v roce 2004 označena jako potenciálně nebezpečná, neboť tehdejší propočty naznačovaly bezmála tříprocentní pravděpodobnost srážky se Zemí v roce 2029. Pozdější studie sice kolizi vyloučily, nicméně otazník dlouho zůstával nad rokem 2036. Před dvěma lety ale NASA hrozbu srážky stanovila na jedna ku milionu.
Průlety menších asteroidů kolem Země nejsou nijak výjimečné. V polovině února 2013 ji minul ve vzdálenosti necelých 28.000 kilometrů objekt 2012 DA14. Těleso o průměru kolem 45 metrů a hmotnosti zhruba 135.000 tun se tak dostalo do ještě těsnější blízkosti Země, než v jaké je očekáván Apophis v roce 2029.
ČTK