Egyptské dny v Praze: dokumenty na ZOOMu a přednášky v Praze
O minulosti Egypta se teď můžete dozvědět ještě mnohem víc!
V rámci výstavy „Tutanchamon – jeho hrob a poklady“ se v Praze uskuteční série výjimečných přednášek se světovými odborníky na téma starověkého Egypta a témat s tímto spojených. Zájemci o přednášky si mohou nyní zakoupit vstupenky na jednotlivé přednášky v síti Ticketpro.
Zábavně-naučnou výstavu „Tutanchamon – jeho hrob a poklady“ zájemci mohou navštívit již od 28. března 2013. Nyní výstava přichází s nabídkou zajímavého doprovodného programu, který naučný charakter výstavy ještě podtrhuje. Organizátorům výstavy se podařilo naplánovat sérii tří výjimečných přednášek se světovými odborníky na téma starověkého Egypta a další doprovodná témata. Přednášky povede Dr. Jaromír Málek, původem český egyptolog působící na Oxfordské univerzitě, respektive PhDr. Pavel Onderka, český egyptolog a afrikanista, respektive Dr. Hussein Bassir, generální ředitel Velkého egyptského muzea v Gíze. Série přednášek se uskuteční v prostorách výstavy „Tutanchamon – jeho hrob a poklady“ na Výstavišti v Praze-Holešovicích.
Seznam přednášek:
6. 6. 2013 v 19.30 – PhDr. Pavel Onderka: „Služebníci v Místě pravdy: stavitelé královských hrobek v Údolí králů“
PhDr. Pavel Onderka je český egyptolog a afrikanista. Od roku 2009 vede archeologickou expedici Národního muzea v Súdánu (lokalita Wad Ben Naga). Ústředním tématem přednášky bude způsob, jakým se stavěly hrobky egyptských panovníků v Údolí králů, a přednáška se dále zaměří na život řemeslníků – služebníků v Místě pravdy –, kteří byli za stavbu královských hrobek odpovědní. „Nedaleko Údolí králů se ve skrytém zákoutí thébské nekropole nacházela starověká vesnice dnes známá pod moderním jménem Dér el-Medína. Zde po staletí žily rodiny královských řemeslníků odpovědných za stavbu hrobek panovníků Nové říše (1543–1069 př. n. l.). O této výjimečné komunitě a stavbě královských hrobek se nám do dnešních dob dochovalo nepřeberné množství pramenů,“ říká Dr. Pavel Onderka.
13. 6. 2013 v 19.30 – Dr. Hussein Bassir: „Nový domov faraona Tutanchamona“ (The New Home of Tutankhamun) – přednáška v anglickém jazyce
V těsném sousedství pyramid v Gíze poskytne Velké egyptské muzeum (The Grand Egyptian Museum) domov pro více než 100 000 artefaktů, z nichž přibližně 5000 kusů pochází z nalezeného pokladu faraona Tutanchamona. Otevření Velkého egyptského muzea je naplánováno na rok 2015, kdy se stane největším archeologickým muzeem na světě. Projekt muzea je koncipován jako integrace komplexu několika muzejních budov a širokého zázemí pro vzdělávací, ale i rekreační účely. Design muzea byl navrhnut v kontextu současné mezinárodní architektury a vychází z povahy vystavovaných monumentů a artefaktů. V zabezpečeném, prostorově adekvátním a velice přátelském prostředí bude vystavena celá kolekce artefaktů z hrobky faraona Tutanchamona, tedy téměř 5000 předmětů, z nichž je dodnes více než polovina stále uchovávána v ochranných boxech ve skladech, a to již od jejich objevení v roce 1922.
Tutanchamon v Praze. Podívejte se na nejslavnější zlatý poklad světa
Starý Egypt na ZOOMu
Starý Egypt je také námětem mnoha dokumentů, které vysíláme na ZOOMu. Některé jste už viděli v televizi a najdete je na webu Prima ZOOM, jiné teprve uvidíte:
6. 6. 11.45 – Odhalený Egypt (Skutečná Kleopatra)
Odhalte největší tajemství starověkého Egypta v úspěšném osmidílném dokumentárním seriálu! Odhalený Egypt spojuje nejnovější vědecké poznatky a postupy s vynikajícími digitálními efekty. Takto vyzbrojený seriál proniká do míst, kterých se noha obyčejného smrtelníka už celé věky nedotknula. V každé epizodě dojde na jednu ze známých ikon starověkého Egypta, jako je záhada mumie křičícího muže nebo původ a vznik velké sfingy v Gíze. Hrobka Alexandra Velikého, opravdového Krále Škorpióna, Kleopatry, faraóna Ramsese a záhady pyramid ani Údolí králů samozřejmě nemůžou chybět.
7. 6. 18.00 – Po stopách mýtů a hrdinů (Královna ze Sáby) – premiéra
Michael Wood se rozhodl prozkoumat čtyři z nejslavnějších mýtů na světě: mystické údolí Šangri-La, Zlaté rouno, Královnu ze Sáby a záhadu Svatého grálu. Jako dobyvatel ztracené pravdy Wood cestuje na nejvzdálenější a nejexotičtější místa na naší planetě – od fantastické krajiny západního Tibetu, přes hory Kavkazu nebo planiny jižního Iráku až na pobřeží Jemenu, Etiopie a k Mysu Dobré naděje. Příběhy, na které během cest narazí, ho zavedou také do Řecka, Turecka, Indie, Nepálu, Egypta, Izraele, keltské Británie a západního Irska. Wood se odvážně noří do dějin, aby oddělil fakta od fikce.