Záhada: kolem amerických marihuanových farem umírají sovy
Úřady v Kalifornii řeší velký a nečekaný problém: marihuanový průmysl likviduje vzácná a ohrožená zvířata.
Ekologové už řadu let hlásí stále se zhoršující trend – uprostřed amerických lesů, zejména v Kalifornii, se čím dál častěji začínají objevovat mrtvé sovy.
Jen na krysy uprostřed lesů
Na tuto ekologickou katastrofu už musely zareagovat i úřady, nechaly řady mrtvých těl pitvat. Výsledky ukázaly, že sovy jsou otrávené sofistikovanými jedy na krysy – a to přesto, že žijí v hlubokých lesích, kde je jen pramálo lidských sídel. Experti se pokusili záhadu vyřešit a na začátku letošního roku přišli s vysvětlením: může za to marihuana.
Jen na krysy způsobuje masivní vnitřní krvácení Zdroj: http://pixabay.com
Vysoké koncentrace látek spojených s jedy na krysy byly nalezené také u živých sov – z 84 odchycených exemplářů jich nějaké množství jedů obsahovalo podle druhu 40–70 procent. Bohužel nejvyšší koncentrace byly naměřené právě u těch nejvzácnějších druhů sov... Jak je to možné?
Plantáže konopí – marihuana je byznys i v USA
Vědci se výzkumu věnovali osm let. Zjistili, že v kalifornských lesích se už desítky let objevují plantáže na marihuanu. Ideální podmínky pro pěstování tohoto zdroje nejoblíbenější rekreační drogy panují právě na uměle vytvořených mýtinách v lesích. Jenže takové prostředí vyhovuje nejen rostlinkám marihuany, ale také mnoha jiných lesním živočichům. Vznikají tak vlastně úplně nové ekosystémy, které nabízejí skvělé podmínky zejména pro malé hlodavce. Krysy a potkani se ale dostaly do lesů často také právě s lidmi, pěstitelé marihuany si je nevědomky dovezli s sebou.
Konopí - rostlina vychvalovaná i zatracovaná Zdroj: http://pixabay.com
Tato zvířata ale samozřejmě pěstování konopí narušují a snižují „farmářům“ zisky; a ti se logicky brání. Pomocí jedů. Nejčastěji tak, že speciálními jedy napouštějí potraviny, které rozhazují okolo políček – velmi oblíbené je například otrávené burákové máslo. Používané jedy způsobují, že zvíře začne nekontrolovaně krvácet – jestliže je ale jedu málo, tak se jen akumulují v těle hlodavce a snižují kvalitu jeho života.
Takové zvíře je otupělé, pomalé, nepozorné – a snadno se tedy stává kořistí dravců. Zatímco přemnožené krysy nebo potkany nikdo nelituje, u dravých ptáků je to něco úplně jiného; jsou to klíčová zvířata důležitá pro stabilitu celého tohoto ekosystému; právě ona fungují jako důležitý článek, který má za úkol bránit přemnožení škůdců.
Celé to bohužel podle analýz funguje jako začarovaný kruh: S tím jak umírají sovy a další dravci, přibývá krys a potkanů a pěstitelé konopí musejí používat větší množství jedů...
Vědci se obávají, že nedávná legalizace marihuany by mohla vést ještě ke zvětšení problému – pokud do hry nevstoupí úřady a nějak nezasáhnou, bude to mít na celý ekosystém kalifornských lesů dramatický dopad...
Text: MK