Co se stane, když chce střevlík pozřít šneka? Záběry z boje mají odpudivé rozuzlení
Šnek může na řadu predátorů působit až bezradně. Jenže má tajnou zbraň, se kterou protivník nepočítá.
Mohutná kusadla většiny střevlíků jasně naznačují, že není radno si s nimi zahrávat. Někteří dokonce v ohrožení používají metodu chemické obrany, kdy vylučují nepříjemně páchnoucí tekutinu, která má útočníka odradit. Střevlík zlatý, který žije i na našem území, má zeleně lesknoucí se krovky, jimiž tu a tam probleskne zlatý nádech. „Jde o západoevropský druh, vyskytující se od severního Španělska do Francie, Švýcarska, Belgie, Holandska po Německo. V ČR probíhá severovýchodní hranice výskytu tohoto druhu, výskyt je vázán především na oblast severních Čech a to v oblasti Šluknovského výběžku a také v nejbližším okolí České Lípy, Děčína, Ústí nad Labem,“ píše server Natura Bohemica.
Plná kusadla slizu
Hlemýžď naopak vylučuje sliz, který umožňuje jeho pohyb, snižuje totiž tření mezi jeho nohou a podkladem. Zároveň ale slouží jako účinný obranný prostředek. Velká hustota slizu a schopnost při styku se vzduchem začít lepit pomáhá odradit broučí predátory, kteří se nejprve musí dostat přes slizovitou ochranu.
Střevlík Zdroj: iStock
„Střevlík (C. impressus) je známý predátor mnoha druhů suchozemských plžů. Dospělec i larva druhu Chrysocarabus splendens běžně konzumují nedospělé jedince hlemýždíka kropenatého Střevlíci se při lovení nahých plžů spoléhají na svou velikost (menším predátorům snadněji hrozí ulepení a ochromení množstvím slizu vyloučeným kořistí) a útočnou strategii, která spočívá v rychlém kousnutí kořisti predátorem, což kořist paralyzuje dřív, než stačí vyprodukovat větší množství slizu,“ píše ve své diplomové práci zaměřené na lov suchozemských plžů Tomáš Němec. Sliz u ulitnatých měkkýšů slouží jako jakési „dveře“ do schránky. Když uschne, zavíčkuje jím hlemýžď ulitu a uvnitř pak prožije zimní (hibernaci) či letní (estivaci) spánek. Šneci s ulitou mají šanci alespoň na nějaký úkryt, slimáci bez ulity se musí spoléhat jen na slizovitou ochranu či maskovací zbarvení. Jejich nahé tělo je před predátory jinak zcela bez ochrany.
Dokumentární seriál Makrosvěty najdete online na Prima ZOOM.