VIDEO: Břitka jedlá vypadá docela nechutně
Břitka jedlá je tvor, který sice jedlý je, ale když se podíváte na video, tak si jeho konzumaci možná rozmyslíte.
Břitka jedlá se tvor, který sice jedlý je, ale když se podíváte na video, tak si jeho konzumaci možná rozmyslíte.
Podle slovníku synonym se dá slovo „břitkost „ použít ve smyslu říznost ráznost či říznost. Je otázkou, zdali břitka jedlá má opravdu říznou chuť. Nejprve se ale podívejme se o jakého tvora jde.
Břitká břitka
Rod Siligua, tedy břitka, má podle serveru biolib.cz 11 podřízených taxonu, tedy 11 druhů, přičemž pouze dva z nich mají české názvy. Jsou jimi břitka jedlá (Siliqua patula) a břitka paprsčitá (Siliqua radiata). Jedná se o poněkud zvláštní mlže mající schránky, tedy laicky řečeno „škeble“, kam mimo jiné patří například obrovská kyjovka, kterou znáte z Chorvatska. V případě prvně jmenované druhu je o tvora, který své životní prostředí nachází v příbojové zóně pacifického západního prostředí sahající od východních Aleutských ostrovů na Aljašce až po kalifornské pláže. Biologové je nacházejí až do hloubky 9 m a gurmáni či prodejci břitek je chodí hledat na pískové pláže. Dožívá se kolem pěti let.
Břitka jedlá
Břitky jako jídlo
Břitky jsou gurmány vyhledávány možná pro jejich poněkud bizarní způsob života, než pro nějakou exkluzivní chuť, Jiným důvodem může být jejich vzdálená podobnost (i biologická - v obou případech jde o mlže) s ústřicemi, které se na výsluní drahých ubrusů v prestižních jídelnách i dřevěných stolech námořních krčem hřejí už dlouho. Najít se dají mimo jiné podle nenápadných, ale pro školené oko dobře rozeznatelných prohlubenin v písku. A informace nakonec: nejlepší prý jsou smažené na másle.
Ovšem nejlépe je vidět břitky na vlastní oči. A proto nabízíme toto video.
Text: Topi Pigula