Vydrží vajíčka déle čerstvá, když je postavíte na špičku? Vědecký rozbor babské rady
Traduje se, že vajíčka, která uložíte do lednice špičkou dolů, se nezkazí tak rychle jako vajíčka umístěná opačně. Jde o typickou „zaručenou radu“ našich babiček, nebo pro tuto metodu existuje i vědecká opora?
Ačkoliv se na pohled zdá, že je skořápka slepičího vejce tvrdá a nepropustná, ve skutečnosti má mezi 7-17 tisíci mikroskopickými póry, kterými mohou procházet plyny. Společně s tím podle portálu Science Direct vaječná skořápka logicky propustí i bakterie, a to je ostatně důvod, proč se mohou vejce zkazit. Jsou-li napadena mikroorganismy, jako je například salmonela, vzniká problém, který navíc bohužel ani nemusíme na první pohled vidět.
Co se skrývá pod skořápkou
Pokud se ptáte, zda lze zkažení vajec předejít nebo dokonce zcela zamezit, musíme se ponořit pod skořápku. Ano, jak nepochybně sami dobře víte, uvnitř skořápky se nachází vzduchová kapsa, která bývá obvykle umístěna na zaoblenější, širší straně vejce. Se stářím vajíčka tato kapsa roste a zvýšený tlak uvnitř vejce může oslabit ochranné vrstvy bílku, což ještě usnadní průnik bakterií ke žloutku. To je mimochodem důvod, proč starší vejce ve vodě plavou, zatímco čerstvá bez větší vzduchové kapsy klesají ke dnu.
Čtěte také: Jsou vejce s bílou skořápkou kvalitnější? Podvědomě po nich sáhneme častěji
Vzduchová kapsa pak stojí na začátku úvahy, že vajíčka umístěná špičkou dolů, a tudíž onou vzduchovou kapsou vzhůru, zabrání zvyšování tlaku. Kapsa totiž nemusí putovat vzhůru „skrz“ vejce, čímž by se logicky měla snížit i šance napadení žloutku bakteriemi. Problém ale tkví v tom, že tato teorie nikdy nebyla vědecky prokázána. A stejně je na tom i natírání skořápky vazelínou, díky kterému by mělo dojít k ucpání pórů a tudíž i zamezení proniknutí bakterií.
Pokud si tedy chcete nechat od odborníků poradit, řiďte se například návodem americké organizace Food and Drug Administration. Ta radí uchovávat vejce v chladu při teplotě pod 4,4 °C a spotřebovat je do tří týdnů od nákupu. Žádnou další vědu za tím nehledejte.
Zdroj: Science Direct, Food and Drug Administration
Video, které jste mohli minout: Sonda Perseverance vytrvale zkoumá Mars. Podívejte se na její práci