Tygr ussurijský je nepříliš úspěšný lovec. Na pokraji vyhubení je však kvůli pověrám
Hon na ruského tygra
Tygr ussurijský již desítky let bojuje o své přežití. Nádherná šelma totiž čelí nenávisti lidí.
Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica), také známý jako tygr sibiřský, se původně vyskytoval na rozsáhlém území mezi Bajkalem a pobřežím Tichého oceánu, ale v současné době žije ve volné přírodě pouze na omezeném území východního Ruska v blízkosti přítoku řeky Amur zvaném Ussuri.
Na pobyt v mrazivých podmínkách je jeho tělo dokonale uzpůsobeno. Jeho obrovské tlapy totiž plní funkci sněžnic, takže se ve sněhu pohybuje bez sebemenších problémů. Je spíše samotářský typ a obývá obrovská teritoria o rozloze až 3 000 km čtverečních. Své území si značkuje močí, a dokonce seškrabává i kůry stromů. Svůj rajón opouští jen v případě, že v něm pro něj není dostatek potravy.
Tygr ussurijský Zdroj: iStock
Je rovněž vytrvalým lovcem a svou potravu dokáže shánět bez ustání několik hodin. Na úspěšné finále si však musí počkat, jelikož mu vyjde přibližně jeden pokus z deseti. Jeho kořistí se většinou stávají divoká prasata a další větší kopytníci, nepohrdne však ani hlodavci, ptáky a rybami. Menší zvířata usmrtí prokousnutím hrdla, větší nejprve povalí na zem a pak jim prokousne šíji.
Zabíjení v důsledku pytláctví a pověr
Zejména v Číně docházelo k zabíjení těchto šelem kvůli pověrám, že nejrůznější části tygřího těla mají léčebné účinky. Největší krizi tento druh zažil v první polovině 20. století, kdy se ve volné přírodě vyskytovalo pouze čtyřicet jedinců. Tehdejší komunistický režim se postaral o to, že armádní jednotky systematicky tygra ussurijského vybíjely. O smutné situaci tygrů vypovídá i dokument Hon na ruského tygra na Prima ZOOM.
Tygr ussurijský Zdroj: iStock
Lovení těchto krásných šelem ustalo až v roce 1947, kdy byl konečně uzákoněn zákaz lovu. Bohužel k tomu došlo v době, kdy byla populace těchto tygrů téměř vyhlazena. Aktuálně je na listině ohrožených druhů IUCN klasifikován jako ohrožený druh. V blízké budoucnosti tak čelí vysokému riziku vyhynutí.