TOP 7: Nejlépe maskovaná zvířata na světě
Neviditelnost je pro člověka zatím jen sen. Ale řada zvířat ji ovládá už miliony let.
Nebýt viděn – to je v přírodě jedna z nejoblíbenějších taktik, jak přežít. Někteří tvorové jsou však v tomto ohledu králi. Většinou nekorunovanými králi – protože jsou tak dokonalými mistry maskování, že je nikdo ani nezahlédne…
Okáč se dvěma esy v rukávu
Okáči rodu Caligo žijí v mexických pralesech. Jejich velká až 20centimetrová křídla mají stejnou barvu jako větve a kmeny stromů, na nichž tito motýli žijí. Pokud se nehýbou, jsou v podstatě neodhalitelní. A když už je někdo čistě náhodou spatří, ukážou predátorovi spodní stranu křídel, na níž mají dva velké kruhy. Najednou začnou okáči připomínat sovu s široce otevřenýma očima. Většinou to stačí na to, aby se nepřítel lekl a odletěl. Mexičané těmto motýlům velmi výstižně říkají soví motýli.
Motýl nebo list?
Babočkovitý motýl Kallima inachus patří mezi nejlépe maskovaná zvířata světa, I když se na něj přímo díváte, netušíte, že hledíte na živé zvíře. Horní strana jeho křídel je úžasně barevná, ta spodní připomíná list. A to až neuvěřitelně přesně. Kallima se vyskytuje ve dvou formách, světlejší pro období sucha, a tmavší pro období dešťů. Díky tomu je v každé situaci zcela nenápadný:
Kallima inachus
Kde je ta chobotnice?
Drobná chobotnice Thaumoctopus mimicus, která žije v moři u Indonésie, je mistrem mimiker. Na rozdíl od jiných druhů zvířat se však dokáže vydávat za téměř cokoliv v jejím okolí. Umí změnit svou barvu i tvar těla tak, že připomíná úplně jiný druh zvířete. Má velmi pestrý rejstřík: zvládne napodobit platýze, prudce jedovatého hada vodnáře, stejně jedovatého pertýna a spoustu dalších tvorů. Chobotnice mění podoby během několika okamžiků – používá různé tvary a barvy pro různé situace. Když chce vystrašit silného protivníka, promění se v hada, když chce vypadat před svou kořistí nevinně, promění se v platýze. Podívejte se na video:
Orchidea, nebo kudlanka?
Všechny druhy kudlanek jsou dokonalými lovci, kteří využívají maskování jako svou nejsilnější zbraň. V Malajsii se vyskytuje zvláštní druh kudlanky, která si vybrala podivnou specializaci. Ostatní kudlanky předstírají, že jsou nenápadné kousky zelené trávy, případně hnědá větvička. Malajská Hymenopus coronatusje růžovo-bílá a v trávě nebo na keři byste si jí okamžitě všimli. Ale tato kudlanka žije v tropických pralesích, kde roste tolik květů, že je výhodné tvářit se jako jeden z nich.Přesvěčte se na vlastní oči, jak se jí to daří:
Co to tady plave?
Řasovník protáhlý je podivná ryba, přestože vlastně rybu vůbec nepřipomíná. Nejvíc je příbuzný mořskému koníkovi a také ho trošku tvarem těla připomíná. České jméno skvěle odráží princip jeho maskování: řasovník dokonale připomíná řasy. Když se nechá kolébat vlnami a mořskými proudy, je od řas a chaluh v podstatě k nerozeznání. A ještě jedna zajímavost: řasovník patří mezi zvířata, u nichž vajíčka snášejí samci.
Ryba, korál, nebo ropucha?
Korálové útesy nabízejí svých zvířecím obyvatelům bezpočet úkrytů. Ale jen jedno zvíře se za korály dokáže vydávat tak dokonale, že se na jeho těle pokoušejí ukrývat jiné ryby. Jde o ropušnici řasovou, které se také říká odranec korálový. Na rozdíl od ostatních ropušnic není nudně hnědý, snaží se naopak zářit všemi barvami. Paletou barev i tvarem těla připomíná korály, mezi nimiž žije.
Není liška jako liška
Pro život v prostředí plném sněhu a ledu není tak snadné se adaptovat. Zvířata, která to dokázala, prakticky vždy vsází na maskování. A to zase není tak náročné – stačí, aby zvíře bylo co nejvíc bílé. K dokonalosti to nejlépe dotáhla liška polární; na jejím těle je opravdu jen samá bílá, až na černé oči a čumák. Polární lišky (a stejně tak i lední medvědi) si proto před útokem na kořist skrývají čumák tlapou…
Liška polární