Sázejte stromy na pouštích, doporučuje německý výzkum. Může to neskutečně změnit svět
Sázení stromů na pouštích může vypadat jako nesmysl – ale podle výzkumů německých klimatologů to má ještě mnohem větší smysl, než by se mohlo zdát.
Proč už dávno na pouštích nerostou lesy? Není to technicky nemožné, existují stromy, které rostou i v sebesušším prostředí, na ty se pak vážou různé travní porosty a na ně zase keře a stromy, které už žijí z této symbiózy. Jenže je to drahé a trvá to dlouho – a navíc se až doposud vědci shodovali, že sázet stromy na pouštích ničemu moc nepomáhá. Jenže nový výzkum německých biologů naznačuje, že stromy na pouštích mohou spasit náš svět – doslova.
Sázet stromy může každý. Zdroj: istock.com
Les mění svět
Tato studie totiž ukazuje, že jakmile se v krajině objeví nějaký les, prakticky okamžitě a ve velkém měřítku se mění vzorce srážek. A to takovým způsobem, že by to mělo stačit na vláhu pro rozsáhlejší lesy. Zpočátku by to sice podle německého modelu vyžadovalo nějakou tu „vodní investici“, ale úplně by k tomu stačila odpadní voda z nedalekých měst, jež leží na okraji pouští.
Vědci to zkoumali na dvou reálných místech, jednak v Ománu, a pak v Izraeli nedaleko egyptské hranice. S pomocí sofistikovaných počítačových modelů pokryli část krajiny jojobovými plantážemi a pak na klimatických modelech sledovali, co to s krajinou, větrnými proudy a hospodařením s vláhou v krajinách dělá.
Výsledky byly v obou případech prakticky totožné – a až neuvěřitelně výrazné. Změny nastaly velmi rychle poté, co se v krajině objevily vzrostlé stromy; spočívaly v tom, že odpar z listů jojoby by rychle změnil proudy v krajině tak, že by na místě lesa docházelo k silnějším srážkám. A to by zase vedlo k lepšímu zadržování vody v krajině a to by zase podporovalo lepší růst stromů.
Recept na poražení klimatické krize
Vědci varují před nějakými unáhlenými závěry; z jejich výzkumu vyplývá, že by tato vlhkost nestačila k růstu lesa bez dalšího zavlažování, nicméně jeho existence by pomohla lidem v okolí, změnila by krajinu v okolí k lepšímu a obecně proměnila poušť v mnohem přívětivější místo.
A to ani nemluvě o tom, že stromy jsou podle množství výzkumů klíčovou zbraní lidstva proti klimatické krizi: právě ony mohou účinně pohlcovat oxid uhličitý z atmosféry a měnit ho v užitečné dřevo. Až doposud nebylo jasné, kde by takové množství stromů mohlo vyrůst – mluví se totiž až o bilionu stromů, které by pro potlačení klimatických změn byly zapotřebí. Nyní je to díky německých expertům jasné, mohlo by to být na okrajích pouští.
Text: Martin Kolář