Rákosův pavilon: Svět vzácných papoušků na jednom místě v pražské zoo
Jak se dají do středu Evropy na jedno místo přenést přírodní podmínky jamajského pralesa, jižního podhůří And nebo prales Filipín?
Poblíž hlavního vchodu do Zoologické zahrady Praha vyrostl výjimečný pavilon. V kontextu krajin, kde jsou doma, se tu představuje na 40 druhů vzácných ptáků, z nichž některé pražská zoo chová jako jediná zoo v ČR, či dokonce v celé Evropě.
tricha orlí Zdroj: redakce Prima Zoom
Téměř polovinu ptačích obyvatel tvoří papoušci včetně přísně chráněného ary Learova. Návštěvníci mohou také vidět největšího papouška světa, aru hyacintového, inteligentního a hravého nestora keu či mimořádně zajímavého trichu orlího. Osm unikátních expozic díky zvolenému rostlinstvu, modelaci terénu i výmalbě dokonale odpovídá lokalitám, v nichž tito exotičtí ptáci žijí v přírodě.
papoušek patagonský chilský Zdroj: redakce Prima Zoom
Nová stavba nese jméno Stanislava Rákose (18. 5. 1931 – 18. 9. 2012), mecenáše, celoživotního chovatele ptactva a příznivce pražské zoo, který na výstavbu pavilonu přispěl velkorysou částkou 10 milionů korun. Tento pavilon se otevřel veřejnosti 28. září 2019 – podívejte se do něj společně s námi v dokumentu Rákosův pavilon: Svět vzácných papoušků ve středu ve 21.15 na Prima ZOOM.